Váratlan adót vetett ki a kormány: a magyar vásárlók járhatnak pórul vele?

Váratlan adót vetett ki a kormány: a magyar vásárlók járhatnak pórul vele?

agrarszektor.hu
A magyar kormány nemrégiben bejelentette, hogy a kiskereskedelmi szektort sújtó különadót 2025-ben is fenntartja, sőt kiterjeszti az internetes platformszolgáltatókra is. Ez a döntés jelentős hatással lehet a hazai kereskedelmi szektorra és a fogyasztókra egyaránt - írja a Portfolio.

Az elmúlt években a kiskereskedelmi különadó egyre növekvő terhet rótt a szektorra. A kormány tervei szerint 2025-ben közel 300 milliárd forint bevételre számít ebből a forrásból. Az Országos Kereskedelmi Szövetség (OKSZ) úgy látja, ez a lépés komoly kihívások elé állítja az ágazatot.

A hazai kiskereskedelmi adózásban érintett vállalatok csalódottan vették tudomásul az adó kiterjesztését 2025-re

- nyilatkozta az OKSZ. A szervezet hangsúlyozta, hogy ez a döntés nemcsak vállalati szinten jelent jelentős terhet, de hátráltatja a régóta várt ágazati fejlesztések és beruházások újraindítását is.

Az adó progresszív jellegű, és különösen a nagy, nemzetközi vállalatokat érinti érzékenyen. A legmagasabb, 4,5 százalékos kulcs a 100 milliárd forint feletti bevétellel rendelkező cégekre vonatkozik. Ez olyan mértékű teher, amely már most is érezteti hatását: egyes kiskereskedelmi láncok, mint például a Spar, az elmúlt két évben veszteséget könyveltek el. Az OKSZ rámutatott, hogy az adó bevezetése óta jelentősen visszaestek az üzlet- és infrastruktúra-fejlesztések.

A 100 milliárd forint feletti forgalmat bonyolító vállalatok egyre csökkenő nyereségszintje az ágazati átlag felét sem éri el

- hangsúlyozták.

Az adó kiterjesztése az internetes platformszolgáltatókra nézve újabb kérdéseket vet fel. Az OKSZ szerint ez a lépés akár ellentétes hatást is kiválthat a kormány szándékaival szemben. A szövetség arra figyelmeztet, hogy a platformüzemeltetők megadóztatása olyan forgalom alapján történne, amelyet nem ők realizálnak közvetlenül, ami jogi és gyakorlati problémákat vethet fel. Bár a kivonulás egyelőre nem merült fel a hazai piacon működő multinacionális vállalatok körében, az OKSZ aggodalmát fejezte ki a hazai vállalatok versenyképességével kapcsolatban. A szövetség szerint fennáll a veszélye annak, hogy a fizikai jelenléttel nem rendelkező külföldi kereskedők előnybe kerülhetnek, mivel esetükben az adókötelezettségek ellenőrzése és betartatása nehézségekbe ütközhet.

Címlapkép forrása: Getty Images
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK

A tétlenség drága

2024 szeptemberében ugyan pozitívba fordult a mezőgazdasági árindex, de az első kilenc hónapban még mindig masszív mínuszban van a mutató.

KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?
AgroNapló  |  2024. november 28. 11:27