Messze van Ukrajna uniós csatlakozása, de már számolni kell velük

Messze van Ukrajna uniós csatlakozása, de már számolni kell velük

Indulnak a tárgyalások Ukrajna uniós csatlakozásáról, amely kifejezetten hosszú folyamat lesz, azonban a keleti szomszéddal addig is számolni kell. Ukrajna ráadásul nem csupán a termelésben rendelkezik jó adottságokkal, hanem a feldolgozásban is meglepően fejlett, és így globális szinten is komoly szereplő - hangzott el a témában megtartott kerekasztal-beszélgetésen a Portfolio Agrárszektor 2024 konferencián. A résztvevők szerint Magyarország jó minőséggel, fejlett feldolgozással és kidolgozott értékláncokkal tudja felvenni a versenyt a kétségkívül ütőképesnek bizonyuló Ukrajna piaci jelenlétével szemben.

mondta el Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára a kerekasztal-beszélgetésen. Hozzátette: konkrét tárgyalások viszont Ukrajna esetében még nem történtek, nem nyitottak meg még fejezeteket. Az államtitkár kitért arra is, hogy egyelőre nem is világos, hogy mekkora terület, milyen infrastruktúrával csatlakozna az EU-hoz, hiszen a háború jelenleg is zajlik.

Tarpataki Tamás, az Agrárminisztérium helyettes államtitkáraTarpataki Tamás, az Agrárminisztérium helyettes államtitkára

Komoly számokat tudnak

- jelentette ki az ukrán adottságokat értékelve Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója. Kifejtette: a top 10 gazdaság rendelkezik a terület 20 százalékával, és a közhiedelemmel ellentétben jó színvonalon termelnek, ráadásul a feldolgozóiparuk is fejlett. Például a napraforgómagot a kikötőkben fejlett üzemekben tudják feldolgozni, és így jelentős szereplők a világpiacon.

Szabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatójaSzabó Levente, a KITE Zrt. vezérigazgatója

Globális piac és értékláncok

Egyetértett ezzel Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója is. Mint elmondta: Ukrajna kiváló adottságokkal bír, és fejlett a felfolgozóipara is, ezalól egyelőre a gabonafeldolgozás jelent kivételt.

Arra is kitért: az nagyon fontos lesz, hogy hova fognak kerülni a fekete-tengeri kikötők. Ahhoz, hogy ütésálló legyen a magyar mezőgazdaság és állja a sarat az ukrán áruval szemben, ahhoz az értékláncokat kellene támogatni, nem az egyes eszközök megvásárlását. Az értéklánc-szemléletre kitérve példát is hozott. Mint elmondta:

ha van jó minőségű alapanyag idehaza, a feldolgozóknak kézenfekvő ezzel dolgozni, de ha ilyen nem áll rendelkezésre, a feldolgozók bezárhatják a kapuikat, vagy ide kell hozni az alapanyagot máshonnan.

Reng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatójaReng Zoltán, a Hungrana Kft. vezérigazgatója

Minőséggel lehetne versenyezni

Az ukrán búza tudja a 12-13 százalékos fehérjetartalmat és ha hozzánk nem is, a mi piacainkra is szállítanak

- mondta el Párkányi Gábor, a Mertcontrol Hungary Kft. ügyvezető igazgatója. Mint kifejtette: az ukrán szereplők jó feltételek mellett hatékonyan termelnek, és előállítanak ugyan GMO-t is, de oda szállítják, ahol ez a piacot nem zavarja. Az ukrán termelők igyekeznek kiszűrni a szermaradványokat is, miközben az alapvető minőségi követelményeket teljesítik. Azzal kapcsolatban, hogy a magyar ágazat hogyan tudna lépést tartani ezzel, kijelentette:

Továbbra is a minőségre kellene fókuszálnunk, a 11-es búzában nem látom a piaci potenciált.

Párkányi Gábor, a Mertcontrol Hungary Kft. ügyvezető igazgatójaPárkányi Gábor, a Mertcontrol Hungary Kft. ügyvezető igazgatója

Nagy cégek döntenek

- mondta el Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója. Hozzátette: Ukrajna uniós csatlakozása ugyanakkor még nagyon messze van, több más ország, így Szerbia és Törökország is hosszú ideje várakozik. Mint kifejtette: 

Ukrajna az ott lévő nemzetközi cégek miatt egyfajta globális piacot képvisel. Nem Ukrajnáról, mint országról kellene beszélni, hanem az ottani cégekről, akik a piacot befolyásoló döntéseket meghozzák.

Makai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatójaMakai Szabolcs, a Talentis Agro Zrt. vezérigazgatója

A baromfiágazat már érzi

Az ukrán csatlakozás egy hosszú folyamat lesz, a háború miatt még nem is tudjuk megmondani, hogy mekkora terület csatlakozna – mondta el Szabó Ákos, a Tranzit Csoport vezérigazgatója. Kijelentette:

Ezzel kapcsolatban a legnagyobb nehézség, hogy az ukrán termelőknek nem kell olyan szabályrendszerhez igazodniuk, mint az ittenieknek. Ha csatlakoznának, akkor viszont nekik is be kellene tartaniuk azokat a szabályokat, amiket az uniós termelőknek. Hozzátette:

Igaz, az ukrán kreativitás még a magyarnál is nagyobb, ha szabályokat kell betartani.

Szabó Ákos utalt arra a bizonytalanságra is, hogy egyelőre azt sem tudhatjuk, hogy mi lesz a háború után az infrastruktúrában, hiszen a bombázások jelentősen károsítják a meglévő rendszert Ukrajnában.

Szabó Ákos, a Tranzit Csoport vezérigazgatójaSzabó Ákos, a Tranzit Csoport vezérigazgatója

A Portfolio Agrárszektor 2024 Konferenciáról eddig megjelent cikkeink:

Címlapkép forrása: Mónus Márton
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?