Zöldség- és gyümölcstermesztési összefoglaló

Agro Napló
Átlagos a termés az idén a zöldség-gyümölcs ágazatban

Zöldségből átlagosan jó, gyümölcsből közepesen gyenge termést takarítottak be az első adatok szerint a gazdálkodók a kedvezőtlen időjárási körülmények miatt az idén - mondta a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács (FruitVeB) elnöke az MTI-nek.

 Ledó Ferenc közölte: ebben az évben az országban mintegy 2,5 millió tonna zöldséget és gyümölcsöt takarítottak be. Az időjárási körülmények miatt mintegy 750-800 ezer tonna gyümölcsöt szedtek le Magyarországon, 250-300 ezer tonnával kevesebbet a szokásosnál. Zöldségből néhány százalékkal több, 1,7 millió tonna termett a szokásosnál.
A gyümölcsösökben a legnagyobb kárt a tavaszi fagyok, a viharos időjárás, jégeső és a sok csapadék okozta, átlagosan mintegy 30 százalékos volt a terméskiesés. A zöldségeknél a hajtatott - az üvegházban és a fólia alatt termelt - zöldségek hozama 5-7 százalékkal, 430 ezer tonnára nőtt, a szántóföldi termelés átlagos volt.
 A hajtatott zöldségek esetében a legnagyobb területen a paprikát termesztették, 170-180 ezer tonnát. A paradicsom mennyisége 110-115 ezer tonna körül mozgott. A szántóföldi növények esetében jó termést adott a zöldborsó, a csemegekukorica, valamint az ipari paradicsom. A csemegekukoricának a sok eső kifejezetten jót tett, így mennyisége 550 ezer tonna körül alakult. Ezzel Magyarország Európa legnagyobb csemegekukorica-termelője.
A görögdinnye-termesztők viszont a vesztesek közé kerültek, bár rekordtermést vártak, mintegy 235-240 ezer tonnát, az időjárás miatt azonban csak mintegy 200-205 ezer tonnát takarítottak be - közölte.
Ledó Ferenc elmondta: a somogyi szamócaültetvényeken a fagy a termés mintegy 70 százalékát vitte el. A cseresznye és a meggy is megsínylette az időjárást: a gyümölcsök megrepedeztek, illetve a rothadás itt is pusztított. Az őszi- és kajszibarack, valamint a szilva termése ugyanakkor jó volt, az ültetvényeket elkerülte a tavaszi fagy.
Az almát és a körtét a fagy, a viharok és a jégeső is károsította. Ezért almából mintegy 520 ezer tonna termett, és a minősége sem volt túl jó, a termésből a léalma elérte a 70 százalékot.
Az ágazat elsődleges - alapanyagáron mért - kibocsátása a tavalyihoz hasonló, mintegy 260-280 milliárd forint, míg a másodlagos kibocsátás - a feldolgozott terméket és a hozzáadott-értéket is számítva - mintegy 750-780 milliárd forint volt. Az ágazat termelése fele-fele arányban került a bel- és a külföldi fogyasztókhoz, az export mintegy 75 százaléka feldolgozott termék - mondta Ledó Ferenc.

Forrás: MTI

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Még kell a csapadék

Még kell a csapadék

Nagyon várták a zöldségtermelők is a péntekre beharangozott és meg is érkezett esőt, pedig az eddigi aszály egyelőre nem okoz különösebb gondot – mond...

Korrektebb áralkut köthet a termelő

Korrektebb áralkut köthet a termelő

Szabályozottabb körülmények között szerződhet a termelő és a feldolgozó már az idei meggyszezonra, amennyiben az Országgyűlés elfogadja az erről szóló...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?