A pendimetalin hatóanyag a kukorica termesztésben

Agro Napló
E nem új hatóanyag áttekintését kezdjük talán egy visszatekintéssel. A hatóanyagot 1974-ben mutatta be P.L. Sprankle a brightoni konferencián. Nem sokkal késõbb Cyanamid jelent meg az akkor új molekulát tartalmazó készítménnyel, melyet Magyarországon STOMP néven ismerhettünk meg. 1997-ben a TAZASTOMP következett, melyet a kukorica gyomirtási igényeire fejlesztettek ki. A 2000-2001-ben történt koncentrálódási folyamatnak köszönhetõen a hatóanyag a BASF tulajdonába került.
Néhány adalék a molekuláról:
A pendimetalin a dinitroanilinek csoportjába tartozik (mint pl. trifluralin, oryzalin). Elsődleges hatása a sejt osztódás és megnyúlás gátlása a magrólkelő egy- és kétszikûek esetében. Ez a hatás elsősorban a gyökerekre korlátozódik bár a hatóanyag a levélen keresztül is bejut a növénybe. A vízben gyengén oldódó molekulák közé tartozik.

Kukoricában történő felhasználásra a pendimetalin + atrazin kombináció a legkézenfekvőbb. Ez a kombináció TAZASTOMP SC néven áll a gazdálkodók rendelkezésére a magrólkelő egy- és kétszikûek elleni harchoz.
Nézük meg azokat a tényezőket, melyeket figyelembe veszünk a kukorica gyomirtásához használt készítmény kiválasztásakor, és vessük össze azokat a TAZASTOMP által nyújtott lehetőségekkel.

Választási szempont

Mit nyújt a TAZASTOMP ?

Széles gyomirtási spektrum, ha lehet a nehezen
irtható gyomokat is vigye.

A legtöbb magrólkelő egyszikû és kétszikû gyom ellen használható. Selyemmályva ellen kimagasló hatékonyságú.

Rugalmas kijuttatási lehetőség.


A kukorica vetése után, kelése előtt vagy akár a kelése után is használható. A kijuttatást az időjárástól és a gépkapacitástól függően lehet ütemezni.

Jó szelektivitás.



A TAZASTOMP helyzeti szelektivitással rendelkezik. A megfelelő mélységre vetett mag (5-8 cm) nem találkozik a készítménnyel. Ebből kifolyólag csemege- és hibridkukoricában is használható a fajtatulajdonos ajánlásának megfelelően.

Hosszú hatástartam.


Hatástartama 5-8 hét. Korai poszt (a kukorica 4 leveles koráig) technológiában történő használata a kukorica fenológiájához képest ezt az időt meghosszabítja.

Biztos hatás.


A TAZASTOMP megfelelő hatásához 15-20 mm csapadék szükséges, a kijuttatás utáni 14 napon belül. A korai poszt tecnológiával száraz időben a kockázat csökkenthető.

Kedvező hektárköltség.



A TAZASTOMP emelt dózisban is a korábbinál jóval kedvezőbb hektárköltséget eredményez.

Amennyiben poszt felülkezelés vagy kiegészítés szükséges, a hektárköltség még mindig versenyképes.



Mire kell odafigyelni a TAZASTOMP használatakor?
Mivel csodaszerek nincsenek, a legújabb és legkülönlegesebb anyagok esetében is vannak dolgok, melyek ismerete szükséges a felhasználáshoz. A TAZASTOMP esetében ezek a következők:

1) Évelőek ellen a készítmény nem ad megfelelő védelmet. Évelő egyszikûek ellen nikoszulfuron vagy rimszulfuron felülkezelés szükséges. Évelő kétszikûek jelenlétekor 2,4-D vagy dikamba hatóanyagú készítménnyel javasoljuk a felülkezelést a kukorica fenológiájának szigorú figyelembevételével.
2) Fontos a megfelelő magágyelőkészítés és vetésmélység. Rögös talajon a hatékonyság romlik. Az 5 cm-nél sekélyebbre vetett kukorica károsodhat, ami nem a készítmény hibája, hanem a vetéstechnikáé.
3) Bemosó csapadékra szükség van. A csapadékhiány okozta hatástalanság kockázatát a korai poszt alkalmazással csökkenthetjük.
4) Eső után ne permetezzünk.
5) Kijuttatásával a gyomok szempontjából megkésni nem szabad. A kezeléskor az egyszikûek 3, a kétszikûek 2-4 leveles fejlettségnél nagyobbak nem lehetnek.
6) Kötött talajon magasabb dózis illetve korai poszt kijuttatása szükséges.

A kukorica vetése utáni, kelése előtti gyomirtási technológia fontos láncszeme a gyomitási technológiáknak. Ennek az elemnek az elhagyása, különösen nagy kukorica terület mellett, nagy kockázatot rejt magában (megkésett kezelés, gépkapacitás hiánya stb.). A TAZASTOMP megfelel azon követelményeknek, melyeket a felhasználók támasztanak a kukorica preemergens gyomirtó szereivel szemben, ezért alkalmas e láncszem szerep betöltésére!

Salamon György
NM-AGRO Magyarország Kft.
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Hogyan tovább terbutilazin? (x)

Hogyan tovább terbutilazin? (x)

Az Európai Unió Bizottsága a 2021/824 (2021. 05. 21.) számú végrehajtási rendeletében módosította a terbutilazin hatóanyagra vonatkozó felhasználási előírást.

A kukoricaaratás még messze van

A kukoricaaratás még messze van

A kukoricaaratás még messze van, a napokban nőtte ki magát a kapálásból, így még a termésről nem sok mindent lehet mondani. A napokban olvasható, előr...

Kezelésből ötös!

Kezelésből ötös!

Az FMC optimista hangulatban tartotta meg évindító növényvédelmi fórumát, amely méltán az egyik legszínvonalasabb online rendezvénnyé nőtte ki magát a...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?