Az uborka hajtatása

Agro Napló
A hajtatott zöldségfélék közül az uborka sorrendben a harmadik helyet foglalja el, ez azt jelenti, hogy a késõ tavaszi idõszakban, nagyság sorrendben a hajtatott paprika és paradicsom után a felület ¼ részét foglalja el.
Míg korábban a piacon kizárólag a félhosszú saláta uborkát keresték, napjainkra az igény jelentősen megváltozott, a fogyasztók a kígyó típusokat (üvegházi uborkát) vásárolják. Szerény hazai fajtakínálat mellett, a holland fajták uralják a piacot, lényegében a legkorszerûbb, bőtermő, rezisztens uborkák nálunk is beszerezhetők.
A hajtatott növények közül a legtöbb meleget igénylő zöldségfaj. A léghőmérséklettel szemben 25 °C körüli, a talajjal szemben 21 °C az igénye. 12 °C alatt a növekedése leáll, hasonlóképpen romlik a növény teljesítő képessége, ha a léghőmérséklet 35 °C fölé emelkedik. Fényigénye a paprikához vagy a paradicsomhoz viszonyítva kisebb, ami nem jelenti azt, hogy árnyékkedvelő. A termésképzéshez sok vizet használ fel, egy napsütéses meleg napon egy tő akár 2-4 liter vizet is képes elpárologtatni. Tápanyagban jól ellátott, csak kiváló szerkezetû talajon hajtatható, gyökérzete laza, levegős talajon fejlődik kielégítően. Rendszeres fejtrágyázás mellett – kb. 7-10 naponként 1 dkg/m2 komplex vízben jól oldódó mûtrágya – az ültetést megelőzően a talajt érett szerves trágyával bőven el kell látni, 1 m2-re megközelítőleg 20-25 kg szórható ki, ill. dolgozható be.
A hajtatott uborkát palántáról szaporítjuk. Tekintettel arra, hogy nem tûzdelhető, a magját közvetlenül a tápkockába vagy cserépbe vetjük. A palántanevelés során a rendszeres öntözés mellett nagyon fontos a hőmérséklet szabályozása, amit a következők szerint törekedjünk tartani:
csírázáskor 26-28 °C
szikleveles korban nappal 18-20 °C
éjjel 16-18 °C
lombleveles korban
nappal, napos idő esetén 24-25 °C
borús idő esetén 20-22 °C
éjjel, napos időt követően 18-20 °C
borús időt követően 16-18 °C
Korai termesztés esetén 1,2-1,7 db-ot, későbbi kiültetéseknél 2,5-3 db-ot ültessünk négyzetméterenként. Őszi termesztéshez, a rosszabb fényviszonyok miatt még kevesebbet, csak 1,2-1,4 db-ot rakjunk ki. A sortávolság 110-120 cm-nél nem lehet kevesebb, mert a szedések alkalmával a leveleket és a hajtásokat letörjük. A termesztési gyakorlatban a következő tőelrendezést alkalmazzák:
normálsoros elrendezés esetén:
150 x 50 cm
160 x 40 cm
130-140 x 50 cm
ikersoros elrendezés esetén:
140-150 + 80 x 30 cm
110-120 + 80 x 40 cm
A kiültetett növényeket rögtön a kirakás után alaposan be kell öntözni, majd fel kell kötözni. A zsineget nem a növény szárához, hanem egy földbe szúrt dróthoz kötjük.
A hajtatott kígyó uborka hajlamos a túltermelésre, ami azt jelenti, hogy több termést képez, mint amennyit ki tud nevelni. Különösen a téli, késő őszi és kora tavaszi hónapokban figyelhető meg, hogy a főszáron, a nóduszokon csokrosan képződnek az uborkák. Azok a megjelenést követően hamar görbülni kezdenek, rendkívül vontatottan növekednek, és idővel a lombozat fejlődése is jelentős mértékben lelassul.
A ritkítást célszerû minél korábban elkezdeni, hogy a termések ne görbüljenek meg. Az első terméseket a fajtától és a kiültetés időpontjától függően csak 10-14 levél után hagyjuk meg (télen több, tavasszal kevesebb levél meghagyása után). Ízközönként legfeljebb egy-egy termés hagyható, a többit törjük ki, eltávolításához kést ne használjunk. A főszáron 8-10 darab termésnél többet semmi esetre se hagyjunk – bár ez jelentős mértékben függ a növény kondíciójától és a fajta növekedési hajlamától. Egy intenzívebb növésû fajtán lehet növelni a főszárterhelést, de vannak kifejezetten gyenge növésû fajták, amelyeknél esetenként a 8-10 termés is sok.
Ha a főszár elérte a felső huzalt, akkor visszametsszük, és a felső két-három oldalhajtást meghagyva a növényt a vezetéken átvezetjük, és lefelé hagyjuk növekedni. Erre az időre rendszerint már kialakult egy olyan jelentős lombtömeg, amely mellett a termésgörbüléssel nem kell számolni.
A korai hajtatásban igen gyakori jelenség a felső levelek kanalasodása, fonáki irányba történő pödrődése. Ez többnyire a rossz szellőztetésből adódik, és hivatalosan mészhiánynak nevezzük. Nem a talaj alacsony mésztartalma váltja ki, hanem legtöbbször (az esetek 95 %-ában), a magas 95-98 % feletti páratartalom miatti transzspirációs zavarok. A magas páratartalomban a növény nem tud párologtatni, párolgás hiányában nem képes vizet felvenni, vízfelvétel hiányában pedig nagyon nehezen jut a levélzet a tápláló elemekhez, különösen nehezen a legrosszabbul transzspirálódó kalciumhoz, amelynek hiánytünetei hamar megjelennek a leveleken. Az ilyen betegségben szenvedő növény kondíciója rohamosan romlik, és a fentiekben jelzett termésszámot sem képes a főszáron kinevelni. Ilyenkor meg kell „kopasztani” a növényt, még erősebben kiritkítani a termést, gondoskodni kell az intenzív szellőztetésről, még akkor is ha az átmenetileg többlet fûtéssel jár. A mészhiányban szenvedő növényen sokkal erősebben görbülnek a termések.
Az uborka akkor tudja a talajból jól felvenni a tápanyagot, ha annak hőmérséklete 20-21 °C. Ezt az értéket csak légfûtéssel nagyon nehéz biztosítani, ezért a kertészek az úgynevezett talpfûtést alkalmazzák. Az uborka alá éretlen istállótrágyát raknak, amely „begyullad”, bomlásnak indul, és hőt termel. Baj az, hogy a hő mellett jelentős mennyiségû ammónia is képződik, ami a vékony, tápanyagfelvétel szempontjából meghatározó hajszálgyökereket is leperzseli, elpusztítja. Az ilyen növény a tápanyaghiány jellegzetes tüneteit mutatja, a rajta képződő termések aprók, görbék és lassan fejlődnek. Súlyos esetben a képződő ammónia gáz – a rossz szellőztetés következtében – felgyülemlik a légtérben és a leveleket is leperzseli.
Az ápolási munkák közé tartozik az oldalhajtások visszavágása, a növény zsineghez történő igazítása, idővel az alsó elöregedett levelek eltávolítása. Miután a főszár elérte a felső huzalt, visszavágjuk, és a legfelső két-három oldalhajtást a dróton átdobva visszaengedjük.
Újabban a talajok gyenge szerkezete és elfertőzöttsége miatt egyre többen a szalmabálás termesztést választják, amely során a talajt teljesen kikapcsolják a termesztésből.

Dr.Terbe István
Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Az őszi búza tavaszi lombtrágyázása

Az őszi búza tavaszi lombtrágyázása

Az idei év sem szűkölködik növényeink részére szélsőséges időjárásban, ami miatt a tenyészidőszakban egyre kevesebb a növények számára a növekedéshez...

Green Miracle – a növények napteje

Green Miracle – a növények napteje

Földi létünk egyik alapfeltétele a napsugárzás. A földfelszínt elérő sugarak nem mindegyike szükséges életünk során, sőt kifejezetten károsak az élőlé...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?