2024. november 2. szombat Achilles

Prémiumbúza vagy búzaprémium

Agro Napló
– szinte szinonim fogalmak a Lajtamag Kft. és a Saatbau Linz Hungária Kft. közös kínálatában szereplõ õszi búza fajták esetében.  

Azt a legfontosabb megállapítást le kell szögeznünk, hogy a víz az úr. Kinek-kinek mennyi jutott belőle, a termésszintet az döntötte el. Ez a kukoricára, napraforgóra, szójára is igaz lesz. Ennek az évjáratnak az eredményei alapvetően a helyi körülmények hatásait tükrözik, kevésbé a fajtateljesítményeket.



Termésátlagaink hektáronként 3,5–7 tonnáig szórtak, átlagosan 4,5–5 tonna körül alakultak. Ha ezt számokra fordítjuk, akkor sok esetben szinte érthetetlen, hogy a 200 mm-t alig elérő vegetációs időben lehullott csapadékkal hogyan is tudtak 4 tonnás búzák teremni.



A rendelkezésre álló beltartalmi eredmények azt mutatják, hogy a fajtáink minősége kiváló. Az Antonius, Vulcanus, Stefanus esetében is túlnyomóan 15% feletti fehérje- és 33–40% feletti sikérértékeket kaptunk.

 

 


Nagyításhoz katt a képre

 

 



2012. évi demo kísérleti eredmények



A június eleji bemutatókon szembeötlő volt, hogy szinte mindenhol a középkésői-késői fajták zöldelltek, zászlós levelük, sőt néhány alsóbb levelük is még asszimilált. Az e körüli időszakban esett csapadék még segített rajtuk. Mindez az általános szakmai elvárásoknak ellentmond, de most úgy tûnik, hogy a kevés csapadék olyan eloszlásban jött, hogy a későbbi fajtákat éltette tovább. A kevés csapadék a bokrosodást is kedvezőtlenül befolyásolta, sok helyen be lehetett látni a sorok közé. Ki kell emelni, hogy a tapasztalat és a tőszámkísérletek is igazolták, hogy sûrûbbre vetéssel a termésmennyiséget nem tudnánk növelni, hiszen a búzanövények egymással versenyezve vennék el egymás elől a kevés éltető vizet. Ilyenkor csak a kellően ki nem nevelt kalászok és mellékhajtások száma növekszik, a termésmennyiség nem. Ezért fajtáink esetében továbbra is a 180–200 kg/ha vetőmagmennyiség kivetését ajánljuk, tehát a sûrûre vetést kerülni kell. Ez kedvező a hektárköltség szempontjából is.



Jelentős kórtani problémával nem találkoztunk, de a szükséges technológiai lépésekről továbbra sem szabad megfeledkezni: így első sorban a megelőző kalászvédelemről és az okszerû tápanyagellátásról.



A prémium minőségû termények iránt elsődlegesen a külföldi malmok érdeklődése élénk és úgy tûnik, hogy magas árat is fizetnek értük. Az 5 tonnás termésszintet elérő vagy meghaladó, magas áron értékesített termények rekord árbevételt is hozhatnak a szerencsés termelőknek.



A prémiumbúza termesztésével továbbra is kifizetődő foglalkozni és tartsuk szem előtt, hogy fajtáink első sorban csapadékos évjáratokban tudják csillogtatni erényeiket: a prémium minőséget és a fuzáriumellenállóságot.



Durumtermelőknek a LUNADUR és LUPIDUR, kiváló termőképességû és télállóságú fajták vetőmagjával állunk rendelkezésre.





A magas szintû termeléshez érdemes a Saatbau Linz fajtáit választani, hiszen ez az évjárat is bizonyítja, hogy ezek a fajták „szárazon és vízen” (lásd 2010.) egyaránt kiválóan teljesítenek!

 

 


    

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Jól jönne egy kis eső

Jól jönne egy kis eső

A napokban folytatódott a száraz és enyhe időjárás, mely kedvező körülményeket teremtett a mezőgazdasági munkákhoz. Viszont a már elvetett búza kelésé...

Még mindig hiányzik az eső

Még mindig hiányzik az eső

Örömteli, hogy idén a Fagyosszentek meleget hoznak, viszont a májusi csapadékkal ismét sok a probléma. Az elmúlt napokban ugyan többfelé alakultak ki...

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Március utolsó napjaiban úgy tűnik, megérkezhet a várva várt eső, az év első három hónapjában azonban rendkívül kevés csapadék hullott hazánkban, ami...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?