2024. december 27. péntek János

A nyár végi - õszi gyomszabályozás-gyomirtás lehetõségei õszi káposztarepcében

Agro Napló
A repce hazánkban a megbecsült növények közé került, bár 2012-ben a betakarított terület nagysága jóval elmaradt az elõzõ évekhez képest, ami egyértelmûen az idõjárás számlájára írható.

A betakarítások után a „repcetermesztők” gondolatai már a következő szezonon járnak, ami a mostani állapotokat ismerve, nem lesznek teljesen felhőtlenek. A talaj nedvességtartalma lényegesen alacsonyabb, mint aminek minimálisan lennie kellene, továbbá a szélsőséges időjárás is egyre nagyobb fejtörést okoz a gazdálkodóknak.



A gyommentes, vagy alacsony gyomborítottságú repceállomány természetesen nem létezhet, ha csak abban az adott évben végzünk megfelelő gyomirtást, amikor repcét termesztünk! Ezt a munkát (agrotechnika, vegyszeres gyomirtás) a megelőző években is folyamatosan magas szinten kell folytatnunk a siker érdekében!





De hogyan is tudjuk az őszi káposztarepcében megoldani a gyomnövények irtását, szabályozását?



A vetést megelőző minden talajmûvelési eljárás célja a gyomirtás, illetve a talaj nedvességtartalmának megőrzése! Ennek érdekében az elővetemény betakarítása után, amint lehet, a tarlóhántást és/vagy a vegyszeres tarlókezelést el kell végezni. A tarlóhántás célja, hogy a talajban lévő gyommagok mielőbb csírázásnak induljanak, illetve minél több nedvességet megőrizzünk a talajban. A 2012. év ismeretében a csapadékmegőrzés, a talaj nedvességtartalmának a megőrzése kiemelten fontos szempont kell hogy legyen. A vegyszeres tarlókezelésre a glifozát tartalmú készítményeket tudjuk alkalmazni, a már kikelt 15–20 cm nagyságú gyomnövények ellen. Fontos tudni, hogy az évelő gyomnövények elleni védekezés akkor lesz sikeres, ha a kezelést követően legalább egy hónapig hagyjuk hatni a készítményeket, és addig nem történik semmilyen talajbolygatás. Ha ennyit nem várunk, akkor a hatóanyag nem tud kellő mélységbe szállítódni a gyökérrendszeren lefelé, aminek eredménye, hogy nem leszünk kellően hatékonyak az évelő gyomnövények ellen.





A vetés előtt további vegyszeres védekezésre módunk nincsen, mivel a bedolgozásos technológia (PPI) alkalmazása jelenleg nem létező lehetőség hazánkban.



A vetés után, kelés előtt (preemergensen) mind az egyszikû, mind a kétszikû magról kelő gyomnövények ellen hatékonyan lehet védekezni vegyszeresen. Jellemzője ennek a technológiának a rövid (néhány nap) felhasználási időszak, mivel a vetést követő néhány napon belül el kell végezni a permetezést, a repce kelésekor jelentkező fitotoxikus tünetek elkerülése érdekében. A hatékony gyomirtáshoz, a permetezést követő 1-2 hétben legalább 10–15 mm csapadéknak is hullani kell, mégpedig alkalmanként legalább 5 mm-nek ahhoz, hogy a herbicidek megfelelő mértékben ki tudják fejteni gyomirtó hatásukat! A csapadékon kívül, a megfelelő gyomirtó hatás elérése érdekében, a tökéletesen elmunkált aprómorzsás talajfelszín is előírás, amit sajnos a hazai talajok egy részén nem tudunk biztosítani, ezért ez a gyomirtási lehetőség hazánk legtöbb repcetermesztő területén magas kockázattal jár. További kockázatot jelent a preemergens technológia azokon a területeken, ahol viszonylag alacsony a talaj szervesanyag-tartalma, a talaj kötöttsége, mivel nagy mennyiségû (30–50 mm) csapadék, rövid időn belüli hullásával, olyan intenzív lehet a gyomirtó szer hatóanyagok bemosódása a repce csírázási zónájába, hogy a kelő repceállományunk károsodást fog szenvedni! Ezek a károsodások múló fitotoxikus tüneteket, de akár a repce hiányos kelését is eredményezhetik!





Alkalmazható, engedélyezett hatóanyagok: a dimetaklór, a dimetaklór + klomazon, a klomazon, a metazaklór, a metazaklór + dimetenamid-P, a metazaklór + quinmerak, a napropamid, a petoxamid és az S-metolaklór.





Őszi állománykezelések (korai posztemergens, posztemergens, késői posztemergens technológiák) az egy- és kétszikû gyomnövények ellen. Itt már tudunk védekezni az esetlegesen megjelenő évelő gyomnövények ellen is, illetve a preemergens gyomirtás hiányosságait, tökéletlenségeit is tudjuk orvosolni. A kezelések időzítésénél a kultúrnövény és a gyomok fenológiáján kívül fontos a hőmérsékleti értékek figyelemmel kísérése is, mivel ez is nagyban befolyásolja a gyomirtásunk hatékonyságát! A megjelenő gyomnövények függvényében kell tudnunk kiválasztani a legoptimálisabb herbicidet az engedélyezett készítményekből!





A kétszikû gyomnövények elleni hatóanyagok a klopiralid, a klopiralid + pikloram + aminopiralid, a metazaklór, a metazaklór + dimetenamid-P, metazaklór + quinmerak, és a klopiralid + pikloram. A fenológiai korlátokról általánosságban: a kultúrnövényünk legalább 2 leveles legyen, a magról kelő gyomok ne legyenek 4 levelesnél nagyobbak, mert ha ennél nagyobb gyomnövények is jelen vannak a táblában a kezeléskor, az már nem az optimális fenológia, így a gyomirtásunk hatékonysága biztosan csökkenni fog! Csak abban az esetben permetezzünk, ha a levegő hőmérséklete legalább 10°C felett van! Ha mégsem így járunk el, akkor a gyomirtó hatás hatékonysága csökkenést fog mutatni!





Az egyszikû gyomnövények ellen az alábbi szelektív egyszikûirtó hatóanyagok alkalmazhatók: a propaquizafop, a cikloxidim, a fluazifop-P-butil, a quizalofop-P-tefuril, a kletodim és a quizalofop-P-etil. Fontos, hogy a megfelelő gyomirtó hatás érdekében az egyszikû gyomnövények a kezeléskor 10–20 cm magasak legyenek, mivel ebben a fenológiában van akkora növényfelület az egyszikû gyomnövényeken, hogy a kijuttatott hatóanyag megfelelő mennyiségben tud a gyomnövényekre jutni!

 

 


Bízzunk abban, hogy ilyen lesz a látvány ősszel!





A 2011. évtől egy újabb lehetőség is a rendelkezésre áll a repcetermesztőknek, mégpedig az imidazolinon-ellenálló (CLEARFIELD) őszi káposztarepce. Ezen vetőmagot vetett termelőknél lehetőség van korai posztemergensen az imazamox + metazaklór gyári kombinációt alkalmazni. Ezt a technológiát a kultúrnövény 2 leveles állapotától 8 leveles korig lehet alkalmazni. A magról kelő egyszikû gyomnövények 1–3 leveles, a Galium aparine 1–3 leveles, a magról kelő kétszikû gyomfajok 2–4 valódi leveles korukban a legérzékenyebbek a készítményre. Erősebb gyomosodáskor, illetve fejlettebb gyomnövények esetében az engedélyokiratban meghatározott magasabb dózist kell alkalmazni. A gyomirtó hatás fokozására a készítményhez 0,5–1,0 l/ha dózisban Dash HC adalékanyag hozzáadása szükséges.







Összefoglalva elmondható, hogy az őszi káposztarepcénél, a teljes termesztési technológia (a bevált agrotechnikai-, a mechanikai elemek, a megfelelő fajták, hibridek, a hatékony növényvédő szerek) rendelkezésre állnak a gazdáknak, „csak” ki kell tudni választani, és helyesen kell alkalmazni a saját lehetőségeikhez mérten a legoptimálisabb technológiákat a siker érdekében!

 



Hornyák Attila herbológus,

Nógrád Megyei Kormányhivatal

Növény- és Talajvédelmi Igazgatósága,

Balassagyarmat

A cikk szerzője: Hornyák Attila

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Medárd után: most negyven napig esik?

Medárd után: most negyven napig esik?

Medárd napján sokfelé esett, de ez nem jelenti egy hosszan tartó csapadékos időszak kezdetét. Ma és holnap még maradnak a záporok, zivatarok, majd szo...

Északkeleten még mindig nincs elég eső

Északkeleten még mindig nincs elég eső

Véget ért a május, és az ilyenkor aranyat érő esőkből sajnos országszerte kevesebb hullott a kelleténél. Bár a hónap utolsó hetében a déli, délnyugati...

Nem olyan eső jött, amilyet vártunk

Nem olyan eső jött, amilyet vártunk

A hét első felében három hullámban érték el hazánkat záporok, zivatarok, melyekből többfelé hullott több-kevesebb csapadék, azonban az aszály enyhítés...

Még mindig hiányzik az eső

Még mindig hiányzik az eső

Örömteli, hogy idén a Fagyosszentek meleget hoznak, viszont a májusi csapadékkal ismét sok a probléma. Az elmúlt napokban ugyan többfelé alakultak ki...

Végre itt az eső!

Végre itt az eső!

Jelentős fordulat állt be időjárásunkban szerdán, az elmúlt három hónap csapadékszegény időjárása után, ami márciusban csúcsosodott ki, délnyugati ára...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?