Évbúcsúztató növénytermesztési, talajmûvelési gondolatok

Agro Napló
Az év végi ünnepi hangulat közeledtével a gazdaember is számadást készít, ha másképp nem, gondolatban biztosan. Ez idõszakra elcsendesedik a határ, alig látni már egy-egy traktort dolgozni. Ilyenkor jólesik kicsit megpihenni nekünk is. Nem tesszük ezt sokáig, hiszen vár a téli karbantartás, és az udvar körüli vagy a telephelyi, magtári teendõk is adnak feladatot. De érdemes kicsit visszatekinteni, átgondolni az esztendõ történéseit, örömeit vagy éppen nehézségeit.  

Az évszázad aszályát éltük meg 2011-ben. Sok helyütt alig hullott több kétszázötven milliméter csapadéknál. Ez tehát azt jelenti, hogy az átlagos évi csapadékmennyiség fele vagy kevesebb, mint fele hullott. A mennyiség mellett az eloszlás is rendkívül szélsőséges volt, hiszen egyes régiókban két-három hónap is eltelt csapadék nélkül. A csapadékhiány és a gyakori, hosszú ideig tartó légköri aszály valamennyi szántóföldi növénykultúra terméseredményén meglátszott. Az egyes növények eltérő mértékben sínylették meg az időjárási anomáliákat, különböző szintû termésdepresszió mutatkozott. Általánosságban elmondható, hogy a nyári betakarítású kultúrák jobban bírták a csapadékhiányt, számukra még juthatott a mélyebb talajrétegekben elraktározott nedvességből. A napraforgó legendás szárazságtûrése kiválóan megmutatkozott, míg az aszályt egyértelmûen a kukorica szenvedte meg leginkább. A hüvelyes növények, főként a borsó és a szója termesztése az idei évben – öntözés nélkül – gazdaságtalan volt.



Országos viszonylatban kedvező volt az őszi árpa termésszintje. Az elmúlt évek átlagaihoz képest egyértelmû emelkedés mutatkozott. Rövid tenyészideje minden bizonnyal hozzájárult a legnagyobb nyári aszályok elkerüléséhez, de nem hanyagolhatjuk el a termesztéstechnológia fejlődését sem.



Az őszi búza országos viszonylatban rendkívül változatos eredményekkel került betakarításra. A csapadékhiány a gyengébb talajadottságú területeken jelentős termésdepressziót okozott. A nedvességet jobban megtartó talajokon – intenzív termesztési körülmények között – kiemelkedő termésmennyiségek is elérhetők voltak. A talajnedvesség-forgalmat javító és nedvességmegőrző mûvelés mellett a tápanyag-utánpótlásnak is kulcsszerepe volt a kalászos termesztéstechnológiában. A harmonikus tápanyagellátás és a lombtrágyázás némileg segített átvészelni a hosszan tartó aszályos periódusokat. Évről évre visszatérő problémakör az őszi búza minősége. A mikotoxin-tartalommal kevésbé volt probléma, mint az előző évjáratokban, viszont a sütőipari minőség változatos képet mutatott. A július második felében megérkezett csapadék két részre osztotta a betakarítást. Az esők előtt learatott termések jó minőségben kerültek a magtárakba. A csapadék lerontotta a kint maradt gabona beltartalmát, az már csak takarmánybúza lett. Nagy tanulság, hogy az időjárásban bízva növényt termeszteni szerencsejáték!



Minden növénykultúra termesztéstechnológiájában megmutatkozott a talajmûvelés alapvető, termésbiztonságot meghatározó szerepe. A nedvességmegőrző és nedvességforgalmat elősegítő mûvelési eljárások bizonyították klímavédelmi funkciójukat. Még ebben a rendkívül aszályos évjáratban is érezhető és számokkal alátámasztható jótékony hatása volt a középmély lazításnak. A lazítózott területeken jobban elraktározódott és hasznosult a tavalyi évben hullott rendkívül sok csapadék. A gondos talajmûvelés eredményeként a tavalyról elraktározott csapadékból gazdálkodhattunk. Ellenpéldaként hozható fel az erősen letömörített területeken tapasztalt folyamatos nedvességhiány. A tömörödött talajban a nedvesség-forgalom kétséges, így az alsóbb rétegek nem képesek nedvességet visszaszolgáltatni.



Talán az ehhez hasonló tapasztalatok miatt, az átlagosnál nagyobb felületen végeztek középmély lazítást a gazdák. A munkaminőség rendkívül változatos volt, de a korszerû gépek terjedésével növekszik a szakszerû munkavégzés aránya. A sekélyen végzett, mulcsolt nyári tarlómûvelés nyomán – az aszály ellenére is – beéredett a talaj és kedvező minőségben lehetett lazítani. A száraz időjárás lehetőséget adott a középmély lazításos őszi alapmûveléshez is. Sokan kihasználtuk e lehetőséget és a tavaly tömörített, degradált területeket igyekeztünk orvosolni. Az őszi kalászosok alapmûveléseként – bekeverő tarlóhántást követően – lazításos vagy nehézkultivátoros mélyítő munkát végeztünk. Nem túlzás azt állítani, hogy 2011 ősze a forgatás nélküli mûvelések időszaka. A száraz talajon sok helyütt lehetetlen volt szántani, helyette középmély lazítóval és grubberrel (képen) igyekeztek megoldani az alapmûvelést, sikerrel.

 


Nehézkultivátoros alapmûvelés száraz talajon

 

 



A jövő évet illetően még csak kérdések vannak. Hullik-e majd téli feltöltő csapadék, lesz-e hótakaró? Hogyan telelnek majd az őszi vetések, kibírják-e a repcék a fagyokat? Vajon mikor indul a talajmûvelési szezon? A szárazság vagy a nedvesség lesz a meghatározó tényező a kora tavaszi munkák során? E kérdésekre nem tudjuk a válaszokat, de jó, ha gondolkozunk rajtuk, mert az elmúlt évek bizonyították, hogy sablonos hozzáállással nem lehet sikeres növénytermesztést folyatatni.



Bottlik László

Ph. D hallgató

Szent István Egyetem – Növénytermesztési Intézet

A cikk szerzője: Bottlik László

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Meleg, nyár végi idő jön

Meleg, nyár végi idő jön

A hét végéig még szórványosan kialakulhatnak záporok, zivatarok, majd a jövő hét nagyobb részében többnyire napos, meleg, száraz idő segíti majd nyári...

Jól jönne egy kis eső

Jól jönne egy kis eső

A napokban folytatódott a száraz és enyhe időjárás, mely kedvező körülményeket teremtett a mezőgazdasági munkákhoz. Viszont a már elvetett búza kelésé...

Még mindig hiányzik az eső

Még mindig hiányzik az eső

Örömteli, hogy idén a Fagyosszentek meleget hoznak, viszont a májusi csapadékkal ismét sok a probléma. Az elmúlt napokban ugyan többfelé alakultak ki...

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Körkép: Aszályhelyzet eső előtt

Március utolsó napjaiban úgy tűnik, megérkezhet a várva várt eső, az év első három hónapjában azonban rendkívül kevés csapadék hullott hazánkban, ami...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?