Krone kaszák szezon elõtti, tavaszi karbantartása

Agro Napló
A szálastakarmány-betakarítás specialistájaként ismert és elismert Krone termékpalettáján egyaránt megtalálhatók a kaszák, illetve a körbálázók, a nagybálázók, valamint a rendfelszedõk, a rendképzõk és a rendsodrók is. A körbálázók állandó (Round Pack típusok) és változó (Vario Pack típusok) présterû kialakításban is szerepelnek a magyarországi importõr Valkon Kft. kínálatában.


A kaszák tavaszi előkészítésének és karbantartásának jelentőségére hívjuk fel olvasóink, illetve a gazdálkodók figyelmét. Összeállításunkban ráirányítjuk a figyelmet azokra a pontokra, amelyek átvizsgálásával és megfelelő kezelésével növelhetjük gépünk élettartamát, illetve minimálisra szoríthatjuk a kaszálás közbeni váratlan mûszaki hibákat.





- A szezon előtti első kaszálást megelőzően a kardántengely dörzskuplungját meg kell „szellőztetnünk” – ez a kuplungtárcsák valamint a nyomólapok lazítását és megmozgatását jelenti. Hosszú állást követően ugyanis a tárcsák összeragadhatnak, és ez a kuplungszerkezet forgatási nyomatékát megnövelve a kasza túlterheléséhez vezethet.



- A kaszapengék a hajtómûveken keresztül a gerendelyben található fogaskerekekkel vannak meghajtva. A tavaszi felkészítés egyik legfontosabb része a gerendely, illetve a hajtómûvek olajcseréje. Pár liter olajon nem célszerû spórolni, mert a csökkent kenőképesség fogaskerék túlterheléshez és -kopáshoz vezet, amelynek javítása jelentősen többe kerül. A leengedett olaj hûen tükrözi a hajtás állapotát, így minden esetben vizsgáljuk meg, hogy az tartalmaz-e fémreszeléket. Csak jó minőségû SAE90 olajat használjunk!



- Az összes kenési pontot zsírozzuk le, és a gép minden részét vizsgáljuk át! Egyetlen alapos tavaszi szemrevételezéssel, állapotfelméréssel sok később jelentkező bosszantó problémát előzhetünk meg. A kasza tervezésekor nagy hangsúlyt fektettek a hosszú élettartamra, ezért az anyagáram koptatásának legjobban kitett fő részeket kopó alkatrészek védik. Az elkopott lemezek cseréjére fordított néhány óra a gép élettartamában jelentősen megtérül.













































- EasyCut hárompont felfüggesztésû kaszáknál az ütközésvédelmi rendszer megakadás esetén hátra fordítja és megemeli a kaszatestet, hogy a gép sérülés nélkül továbbhaladhasson az akadály felett. A védelem erőssége rugóval állítható, így figyelnünk kell ennek tisztántartására, beállítására. A berakódott rugó a védelmi rendszer érzékenységét csökkenti, ami ütközéskor akár gerendely sérüléshez is vezethet.



- Krone kaszáknál könnyedén ellenőrizhetjük a kések, illetve ezek rögzítő csapjainak állapotát. Ha a csapátmérő bármely pontja kisebb, mint 14 mm, a kaszapengénél a furat és a homlokfelület közötti távolság kisebb mint 7 mm, akkor kötelező a csere! A kiegyensúlyozás miatt figyeljünk a párosával történő cserére. A tökéletes kaszálás alapja a nagy vágási sebesség – de jó tudni, hogy a halogatott cseréből eredően elszabadult (300–313 km/h sebességgel pörgő) penge könnyedén áthatol egy 30 cm átmérőjû fatörzsön is, tehát ne kockáztassunk! Az életlen késeket fordítsuk át, s ha már mindkét él elkopott, akkor a jó minőségû vágás érdekében új késeket kell felszerelnünk.


















- Korosabb erőgép esetén, vagy kampós vonórúdnál fontos a vonógolyók, illetve rögzítő füleik fokozott ellenőrzése. Ha a golyóknál, vagy a biztosításuknál túl nagy a játék, akkor veszélybe kerül a kasza biztonságos rögzítése, és kibillenve akár baleset is bekövetkezhet. A kasza csatlakoztatása után a vonókampók véletlen nyitását reteszelő furatot mindenképpen biztosítsuk le!



- Üzemeltetés során figyelni kell arra, hogy kaszálás közben vízállásos területnél ne járassuk víz alatt a késeket – e területeket kerüljük ki! Víz alatt ugyanis a pengék beállnak a késtartó lemez alá, így megszûnik a vágás. (Vízbemerüléskor a nagy ellenállásának köszönhetően a hajtás hirtelen és felesleges túlterhelésnek van kitéve, kardánkuplung „szellőztetés” elmaradása esetén ez az impulzusszerû pluszterhelés az erőgépünkre is káros hatással lehet.)



- CRI szársértő hengerek esetén ellenőrizzük a sértő hengerek közötti távolságot: a megengedett legkisebb távolság 2 mm.



- CV acélkéses szársértő esetén ellenőrizzük a kések és a hátfalak távolságát, illetve ezek kopását.


















- Szársértős kaszáknál a sértő hengerek hajtására szintén érdemes pár percet szánni. A kopott Rotex-kuplung szezon közbeni esetleges törésekor a levágott anyag feltorlódásával kell számolnunk.



- A vágótárcsák alatti meghajtó fogaskerekek excentrikusan szereltek. Átforgatással kiválaszthatjuk, hogy a tárcsák melyik homlokfogaskerékről legyenek meghajtva, így könnyedén változtathatjuk a kések forgási irányát. Forgásirányváltás, illetve az egység kiszerelése esetén figyelnünk kell a helyes összeszerelésre. A szomszédos késtartóknak egymáshoz képest mindig 90 fokban kell állniuk, ellenkező esetben a kések összeérhetnek. A vágótárcsák, illetve a fogaskerekek védelmére 2010-től a nyírócsapszeges megoldású biztonságos vágási rendszer szolgál. Idegen tárgy esetén a nyírócsap csonkolódik, így a megszorult tárcsa gyorsan ki tud emelkedni a szomszédos tárcsák síkjából. A megoldásnak köszönhetően lényegesen csökkent a kaszák javítási költsége, viszont tartalék nyírócsapokat mindenképpen szerezzünk be.


















- Hátsó hárompont felfüggesztésû kaszáknál figyeljünk a felfüggesztés helyes beállítására. Ha a kaszát a traktorhoz képest oldalirányban túlzottan jobbra vagy balra húzatjuk, akkor a meghajtó kardántengelyt esetleg túl nagy szögben terheljük, ami a tengely kopásához, vagy sérüléséhez vezet.



- Szezon előtt természetesen érdemes elővenni a kasza kezelési utasítását is, és ellenőrizni az összes előírt beállítást. Az időráfordítás minden esetben bőségesen megtérül!

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

Lezárult a 2020-as kárenyhítési év

A kárenyhítési rendszer Magyarország komplex mezőgazdasági kockázatkezelési rendszerében kétségkívül fontos szerepet tölt be. Az idei évben több „reko...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?