A 2010-es tavaszi vetési szezon ellentéte volt a tavalyinak. 2009 száraz tavaszt hozott, sok napsütéssel, és gyorsan melegedő talajokkal, míg 2010 március vége, április eleje hûvös, csapadékos volt. A talajhőmérséklet sokáig stagnált, és később is csak lassan emelkedett. 2009-ben március 20-tól a hónap végéig kísérleti állomásunkon 12,2 mm, míg április 28-ig mindössze 2 mm eső esett. Ugyanezek az adatok idén a következőképpen alakultak: március 20-tól a hónap végéig 10,4 mm, míg április 28-ig 73,6 mm volt a csapadék mennyisége.
A talajhőmérsékleti adatok közötti különbségeket az ábra mutatja.
A március 20-dikát követő felmelegedés miatt április elejéig a talajhőmérséklet ebben az évben jócskán meghaladta a 2009-es értékeket, így a március 25. és 29. között elvetett kísérleti vetőmagok melegebb talajokba kerültek mint előző évben (narancs színnel jelölt terület). Ez az előny április elejére „elolvadt”, és a meglehetősen hûvös, csapadékos folytatás miatt a hónap további részében a talajhőmérséklet 1-2C°-kal alatta maradt a tavalyinak (kék színnel jelölt terület), és csak a hónap végén lépte át a 9C°-ot. Ennek eredményeként a csírázás hosszabb ideig tartott, valamint a kelés is későbbre tolódott a tavalyihoz képest. 2009-ben április 20. körül a kísérleti állomány jelentős része 4 leveles állapotban volt, míg ebben az évben április 21-én „csak” 2 levél volt a jellemző.
Az ismertetett időjárás miatt idén a kukorica vetésének java április utolsó dekádjára esett, így a korán elvetett korai kukoricák valóban jelentős előnyre tettek szert, még akkor is, ha – ahogyan már írtam – április 21-én „csak” 2 leveles állapotban voltak. Ez a kezdeti előny akkor válik igazán jelentőssé, ha a szezon további része csapadékhiányos, száraz lesz.
Az eddigi tapasztalatok alapján elmondhatjuk, hogy a nehezebb kezdeti feltételek ellenére korai hibridjeink (MT Nele, MT Mattes, MT Lena, MT 261, MT 291) egyenletesen keltek, kiállták a próbát. –Z.Zs.–