Mire számíthatunk idén, hogyan lehet újra nyereségesebb és biztonságosabb a repcetermesztés?
A száraz periódusokhoz csak alkalmazkodhatunk. A N-(NS)-fejtrágyázás időzítésének érdemes előnyt adnunk más munkák szervezése során, a fejtrágyázás csak bemosó csapadékkal együtt érvényesül. A repce a talajfagyok elmúlásával már 2°C-tól is képes lassan fejlődni, a hirtelen kitavaszodáskor pedig intenzív növekedésbe kezd, ezért fontos, hogy ezt megelőzően megkapja az első nagy N-adagot. A virágzás kezdetéig, de akár taposási kárt is felvállalva újabb N-adagot érdemes kijuttatnunk, ha a tavaszi csapadékosság 3-4 tonnás termést enged sejtetni. A gyengébb és átlagos talajadottságnál szükséges az engedélyezett 170 kg/ha összes N-hatóanyag, míg a jobb területeken ez már a 4-5 tonnás hozamok lehetőségét is fedezi.
A repce kifejezetten kén-igényes (L. tápanyag beépülési dinamika), a S tápelem technológiába illesztése a nitrogénnel vetekszik. Legjobban az intenzív korai szakaszban segíti a gyors növekedést, a jó N-hasznosulást. Fejtrágyázásnál az első adagnál ajánlott ezért NS-mûtrágyát választani, míg lombtrágya formájában bármely virágzás előtti rovarölő szeres kezelésekhez érdemes hozzáadni. A leghasznosabb időzítése a korai, szárormányos elleni védekezéssel közösen történő, nagy dózisú S-lombtrágyázás.
A repce rovarkártevők elleni tavaszi védelme 3 fontos szakaszra bontható:
1. A szárormányos és a nagy repceormányos elleni védekezés a kártevők betelepedésének első hetén aktuális, mert néhány napos „érési táplálkozás” után a megerősödött bogarak letojják petéiket a levélnyélbe vagy az induló szárba és ezt követően már nincs védekezési lehetőség. Az időjárástól függő 1-3 hetes betelepedést tartamhatású rovarölővel lehet átfogni, ezért ellene a kijuttatás után sokáig stabil Talstar® -t javasoljuk, ami jól keverhető a Jello® Oil folyékony és komplex S-lombtrágyával. A Talstar® 10 EC a pár nappal később ébredő fénybogarak és becőormányosok ellen is hat, amíg azok a lepermetezett leveleken hámozgatnak, a következő permetezés így bimbós kórban, az új növényrészek rágásának kezdetén várható, a fénybogár bimbókártételének észlelésekor.
2. A virágzás előtti permetezés sikerét a rovarölő szer érintőméreg hatása, vagyis az azonnali taglózó hatás határozza meg, kisebb részben a penetráns (riasztó) mellékhatás. Mivel napról-napra egyre több virág nyílik ki, a fénybogarak és becőormányosok áttérnek az energiadúsabb, kedveltebb virágpor fogyasztására, így az újonnan betelepedő bogarak már nem érintkeznek a vegyszeres levelekkel és egyre kevésbé táplálkoznak rajtuk. A Vas megyei Növényvédelmi Igazgatóság tavalyi kísérletében a kiváló taglózó hatású Fury® 10 EC bizonyult a leghatékonyabbnak, míg a felszívódó és kontakt standardok valamivel gyengébbek voltak (L. diagram).
Bimbós korban a virágzás előtt bór-mikroelemet is igényel a repce, amit majd minden termesztő elismer. A bór mellett az energiaigényes virágzási fázisban a növény P-igénye is megnő, ami szintén a jobb termékenyülést szolgálja. A Fury -s rovarölő kezeléshez ezért 2-3 l Wuxal Boront javasolunk kombinálni, ami egy folyékony, jól keverhető N-P-B-komplex, így jelentősen segíti a virágok termékenyülését..
3. permetezés a már virágzó repcében gyakran csak későn megjelenő becőormányosok ellen irányul, mert ezek az első kötött becőkbe tojják petéiket. Záporos, változékony májusi időben a repce gubacsszúnyogjai is felszaporodnak és a becőormányoshoz hasonlóan károsítanak. Ezt a permetezést légi úton vagy hidas traktorral lehet elvégeztetni. A fénybogár elleni védekezéshez hasonlóan itt is elsősorban a rovarölő szer, taglózó hatására számítsunk. A piretroidok jó hatásának hosszú távú megőrzése céljából ennél a kezelésnél érdemes eltérő hatású rovarölőt kombinálni, hogy a rezisztens fénybogarak még sokáig ne alakuljanak ki nálunk.
Végül a tavaszi regulátoros permetezésekről. Az intenzív növekedési szakaszokban végzett rovarölő-lombtrágyás kezelésekhez érdemes kombinálni ezeket, mert néhány napra mérséklik a növény főhajtásának dominanciáját, így segítenek az együttvirágzásban és közvetve termésnövekedést is hoznak. A tebukonazol hatóanyagú Mistyc® 250 EC regulátor most kapott engedélyt repcében. Jól keverhető az említett rovarölőkkel, a Jello® Oil és Wuxal® Boron lombtrágyával is, így bármelyik rovarölő kezeléskor alkalmazhatjuk, ha a hőmérséklet és a növény növekedési erélye indokolja a regulátor típusú gombaölők használatát.
Összefoglava: a N-fejtrágyázás időzítése és mértéke, a korai kén- és a virágzás előtti bór-lombtrágyázás közvetlenül, a helyesen végrehajtott regulátorozás közvetlenül növeli a repce nyereségességét. A termésbiztonságot három jól időzített rovarölő permetezéssel érjük el, amelyeket érdemes kombinálni a lombtrágyákkal és főleg bimbós korban a regulátorozással.
A Kwizda a tavalyról már jól ismert módon, a cikkben javasolt Talstar® és Fury® rovarölőket valamint a Jello® Oil és Wuxal® Boron lombtrágyákat idén is 40 ha -os virtuális csomagban, árkedvezménnyel hozza forgalomba. Sok sikert a Kwizdával közös munkához!
Fehér Tamás
Kwizda Agro