Milyen jövõje van a dohánytermesztésnek Magyarországon?

Agro Napló
A dohányágazat válságban van, azonban mégis reméljük, hogy nemcsak a dohány múltjáról, hanem a jövõjérõl is beszélhetünk. Közel 500 éve, hogy Amerikából Európába került ez a különleges növény, amely az élvezeti növények csoportjába tartozik, de sokáig a növényvédelemben inszekticidként is felhasználták.  






 

 

A dohányzás mindig megosztotta a társadalmat, korábban azért mert sok tüzet okozott, később mert az egészségre ártalmas. Közben az államnak mindig az egyik legjelentősebb bevételi forrást biztosította.

Évtizedekkel korábban a fejlett országokban évente 3–4%-kal folyamatosan nőtt a dohányfogyasztás, napjainkban a jelentős ellenpropaganda és tiltó rendszabályok miatt folyamatosan csökken, kivéve Kínát, amely a legnagyobb dohánytermesztő és -fogyasztó ország.

A dohánytermesztés summásan úgy értékelhető, hogy nagy a beruházás igénye, nagy szakértelmet és nagy kézimunka erőt igényel. Ugyanakkor a gyenge termékenységû (homok) talajok egyik értékes növénye. Nagyon sok embernek megélhetést, munkalehetőséget biztosít.

Dohányt a világon változatlanul kb. 4 millió ha-on termesztik, melyből 1,5 millió ha Kínában van.



Magyarországon a XIX. században 50–55 ezer ha-on is termesztették, a XX. század közepén 20–25 ezer ha-on, 2008-ban azonban már csak 5 ezer ha-on 1,5–2,0 t/ha-os terméseredménnyel. (A gazdasági értelemben vett termésen a levéltermést értjük.)

A dohánytermesztést jellemzi még többek között, hogy nőtt a Virginia vagy Hevesi mesterségesen szárítható dohány típus termesztése és csökkent a Burley, hagyományosan (pajtában) szárítható típus részaránya.

Az energiaárak folyamatos növekedése is hozzájárul, hogy a termesztési költség az 1–1,5 millió forintot is meghaladhatja ha-onként (főleg a palántanevelés és dohányszárítás energiaigénye miatt).



A dohány jelentős bevételi forrás az állam számára, Magyarországon a dohányosok által fizetett forgalmi és jövedéki adó igen magas tétel a költségvetés bevételei között, 2007-ben 253 milliárd Ft jövedéki adóbevétel és mintegy 73 milliárd forint forgalmi adóbevétel származott a dohánytermékek forgalmából. 2008-ban további 3 milliárd Ft-tal növelték a jövedéki adót. A dohányvertikum: dohánytermesztés, fermentálás, gyártás, kereskedelem kb. 25 ezer ember számára biztosított megélhetést.

Ez európai, köztük a magyar dohánytermesztők jelenleg drámai változások előtt állnak. Az Európai Unió agrárreformja a támogatásokat 2009-től leválasztja a termelésről, ami a dohányágazatot további válságba sodorhatja. Ausztriában és Belgiumban már bevezették az új támogatási formát, és ennek következtében teljesen megszûnt a dohánytermesztés, vagy pl. Görögországban 1/5-re esett vissza.

A dohánytermesztés megszûnése korántsem csak agrárpolitikai kérdés.



Ha a dohányágazatot lehetetlen helyzetbe hozzák, attól még nem fog csökkenni a dohányfogyasztás, előfordulhat, hogy teljes mértékben importra szorulunk.

Az igazi gondot az okozza, hogy a földalapú támogatás helyére a „SPS” (Egységes mezőgazdasági Támogatási Rendszer) lép. Az SPS-t eddig már 17 uniós ország mezőgazdaságában alkalmazzák.

Az új támogatási rendszer két részből áll (melyet már 2009 január 1-től kíván az FVM Brüsszel jóváhagyásával bevezetni), az egyik az úgynevezett regionális támogatási elem, amelyet a gazdálkodók az általuk folytatott termeléstől függetlenül, alanyi jogon kapnak, kiegészítő támogatás alapja pedig a 2006 év termelése lesz (ez a bázis).

2009-től mindenki olyan terméket állíthat elő, amely számára a legkedvezőbb. Vagy kisebb költséggel vagy kisebb kockázattal tudja végezni, és ebben az esetben nem biztos hogy a dohányt választják.

Az Európai Unió 2013-tól ismét a területalapú támogatási rendszert kívánja majd alkalmazni, de mi legyen addig a dohányágazattal?

Magyarországon a dohány területe már csak 5 ezer ha. A termesztési költség folyamatosan nagymértékben nő.



Az energiaköltség növekedése míg 15%-kal növekedett, ugyanakkor a felvásárlási árak csak 10%-kal nőttek. Már 2008-ban sok termelő abbahagyta a dohánytermesztést, 2009 elején pedig több termelő ahelyett, hogy a dohány palántanevelést tervezné, a lehetetlen helyzetben – a kellő támogatás hiányában, a magasabb költségek miatt a dohánytermesztés felhagyásán (feladásán) gondolkodik.

Az EU-n belül is eltérő a dohánytermesztés megítélése. Franciaország pl. támogatja a dohányszektort olyan országokban mint Bulgária, szintén kiemelt szerepe van a dohánytermesztésnek mint elmaradt régióban. A világválság is különleges helyzetet teremtett, ezért felül kellene bírálni a CAP reform elképzelést, vagy valamilyen módon mentő övet nyújtani az ágazatnak a dohánytermesztés megtartása érdekében.

A hazai dohányszükségletet Magyarországon kell megtermelni.



Dr. Sárvári Mihály–Boros Beáta

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Itt a dohánytámogatási rendelet!

Itt a dohánytámogatási rendelet!

A támogatás keretösszege 4300 millió forint, melyet vissza nem térítendő támogatásként lehet igénybe venni. A támogatás összege referencia terület sze...

Rendszerszemléletű gondolkodásmód

Rendszerszemléletű gondolkodásmód

Év elején került megrendezésre a KITE Zrt. által szervezett Precíziós gazdálkodási konferencia, amely negyedik alkalommal fogadta a gazdálkodókat. A r...

Mi az Euralis repcék sikerének titka?

Mi az Euralis repcék sikerének titka?

Az 1936-ban alapított EURALIS francia termelői tulajdonban lévő, szövetkezeti rendszerben működő, nemzetközi mezőgazdasági vállalatcsoport, ami több,...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?