2024. november 4. hétfő Károly

Az OLIMAC kukoricacsõ-törõ adapter legnagyobb elõnye:

Agro Napló

Egy megbízható, gyakorlati kísérlet bebizonyította, hogy az automata törőléc állítás, amely az OLIMAC adapter szabadalmaztatott mûszaki megoldása, minimálisra csökkenti a kukorica-betakarítási veszteséget. A mérés eredménye szinte hihetetlen: az Olimac után következő második legkevesebb veszteséggel dolgozó adapter is hektáronként 120 kg-mal kevesebb kukoricát takarít be ugyan abban az állományban.

A Pannonagri Kft. immár hetedik éve forgalmazza az Olimac Drago (Sárkány) nevû kukorica betakarító adaptert. A nyitott szemmel járó szakemberek a kiállításokon kívül már a gyakorlatban, a szántóföldön is egyre gyakrabban is találkozhatnak ezzel a géptípussal.

Az Olimac Olaszországból érkezett, meghódította Németországot és kiváló sikereket ért el az Egyesült Államokban is.

A gép kiválósága, főként egyszerûségében és nagyon szellemes, frappáns mérnöki-mûszaki megoldásaiban rejlik. Több versenytárs is megpróbálta ezeket a vonásokat saját technikájában alkalmazni, úgymond „magáévá tenni” ez azonban a jogvédelemmel biztosított mûszaki megoldásoknál teljességgel nem lehetséges, az átalakított másolatok pedig már sokkal kevésbé hatékonyak, sikeresek.

Egy gyakorlati bemutató után az egyik gazda intelligens kukoricacső-törő adapternek nevezte az Olimacot és azóta mi is szívesen használjuk ezt a jelzőt abból a célból, hogy ezt a gépet a többi hasonló rendeltetésû berendezéstől megkülönböztessük.

Mitől is intelligens az Olimac vagy mitől intelligensebb, mint a többi csőtörő adapter típus?

Hajtásrendszerének kialakítása rendkívüli hatékonyságot eredményez.

A kétoldali behajtás természetesen többszörös biztonsági tengelykapcsolóval védve máshol is alkalmazott megoldás. Különleges viszont, hogy a gép törőegységének összes láncmeghajtási, törőhenger-meghajtási és szárzúzótengely-meghajtási funkcióját egyetlen hajtómû látja el.

A hajtómû központi tengelyén egy dupla kúpfogaskerék található, amely hátulról az egyik oldalról kapja a hajtást, elől pedig a kúp két oldala hajtja meg a két törőhengert. Ugyan erről a kúpról lent a szárzúzó tengely fordulatszámnövelő áttétele kapja a meghajtást. A központi tengelyre kétoldalt két kisebb kúpfogaskerék van felfûzve megfelelő távolságra a központi kúptól, amelyek a felettük elhelyezkedő láncmeghajtás részére továbbítják a forgónyomatékot.

Így a láncmeghajtás, törőhenger-meghajtás és szárzúzó-tengely meghajtás egy egységet képez, a funkció ellátásához szükséges, lehetséges legkisebb kúpfogaskerék számmal.

Mindez azt eredményezi, hogy a gép ellenállása kicsi, egy hatsoros adapter szárzúzóval már akár 150 lóerős kombájnnal is kitûnően tud mûködni.

Egy nagyobb gépnél ez természetesen azt jelenti, hogy a betakarításnál a fajlagos üzemanyag-felhasználás kevesebb, mint más adapterek üzemeltetése esetén.

Ez az egyhajtómûves rendszer döntően meghatározza a szervizigényt is. A láncokat, a törőszerkezetet és a szárzúzót meghajtó fogaskerekek egy térben helyezkednek el, együtt kapják a kenést. A hajtómûben 7 kg kenőanyag fér el, amelynek szintje egy nívópálcával ellenőrizhető.

Az Olimac kiváló kvalitásokkal rendelkező, alacsony energia-felhasználású ötletes technika, amely sok örömet tud okozni felhasználójának, a karbantartásra viszont oda kell figyelni: a hajtómûben lévő kenőanyagszintet a nívópálcával három-négy naponta ellenőrizni kell.

Az alkalmazott kenőanyag zsír állagú, még magas hő hatására sem válik folyékonnyá. Amennyiben a hajtómû bármelyik csapágya tönkremegy, három nap alatt max. 1–1,5 kg zsír tud a hajtómûből „megszökni”. Miután ezt észrevettük, a hiányt pótolni szükséges, de amennyiben ugyanennyi vagy még nagyobb mennyiségû zsír az elkövetkezendő két nap után is hiányzik, ellenőriznünk kell melyik szimeringnél van szivárgás. Tapasztalati tény, hogy ez leggyakrabban a szárzúzó kés tengelyénél fordul elő.

Ez a szimering szántóföldön is rendkívül gyorsan cserélhető. A szárzúzó tengely kúpos csapágya koronás anyával felszabályozható. Hangsúlyozni kell azonban, hogy ezek a meghibásodások nem gyakoriak, pl. a szárzúzó kés törése, a zúzótengely emiatt történő rezgése okozhatja.

A gép törőszerkezetéről el kell mondanunk, hogy azt extra hosszú törőhengerekkel konstruálták, amelyek fel is vannak késezve. A törőegység kitûnő konstrukciója lehetővé teszi a nagy sebességû, veszteségmentes betakarítást.

A betakarítási veszteségek kiküszöböléséről egyrészt a törőhengerek felett elhelyezkedő automata szabályozású törőlécek gondoskodnak. Ez egy olyan egyszerû szerkezet, hogy megismerése után a szemlélőnek szint fájdalmat okoz, miért nem ő maga találta ki. Újbóli kitalálása azonban már nem lehetséges, hiszen ezek a megoldások szabadalmi védettség alatt állnak.

A törőléceket egy rugós mechanizmus szabályozza. Satnyább, kisebb szár- átmérőjû állományban a rugók összenyomják a törőléceket lecsökkentve az azok között lévő távolságot olyan módon, hogy az adapter a legkisebb, legfejletlenebb kukoricacsöveket sem tudja elveszíteni. A rugós szerkezet beállítása olyan, hogy a vastagabb szárak könnyedén szétnyomják a törőléceket, így a gép a nagyméretû csöveket is gond nélkül betakarítja.

Mindehhez jön még az, amire az ember sohasem volna képes. Nevezetesen a gép úgymond egyszerre és folyamatosan „figyeli” az összes betakarított sorban az állomány változását és ezekhez a változásokhoz automatikusan, folyamatosan hozzá illeszti a saját mûködését, optimalizálva ezzel a betakarítási folyamatot és minimálisra csökkentve a betakarítási veszteséget.

Mindehhez párosul, hogy a gép rendkívül lapos építésû, a talajra helyezési szöge 18 fok, amellyel szinte bújik a sorok között és könnyen felemeli a ledőlt szárakat is a rajtuk levő csövekkel együtt. Amennyiben az állomány nagyon megdőlt, akár mindkét oldalra felszerelhetünk hajtott száremelő csigákat, amelyek teljesen megoldják a problémát.

Mindezek a kitûnő tulajdonságok, az a képesség, hogy a gép nagy sebességgel is veszteségmentesen képes az állományt betakarítani, bizonyos mértékben kisértést jelentenek az üzemeltető részére.

Egy ilyen géppel ugyanis hajlamos az üzemeltető nagy sebességgel haladni, hiszen a betakarítási eredmények így is kitûnőek lesznek.

Nem szabad azonban megfeledkeznünk a minőségi szárzúzás követelményéről. A gépnél alkalmazott felkésezett törőhengerek a szárat beirdalják, a percenkét 2400-at forduló vízszintes kések folytatják a szárzúzási munkát és nagy szerepe van a gépre szerelt ellenkésnek is. Mindezek a technikák azt teszik lehetővé, hogy a szárzúzás minősége 8–9 km-es sebességnél is megfelelő legyen. Amennyiben a kombájnos ennél gyorsabban halad, a betakarítási veszteség még mindig nem fog megnövekedni, de a szárzúzás minősége már hagy kívánni valót maga után.

Mindezek miatt rendkívül fontos, hogy a megfelelő kombájnmérethez és -teljesítményhez megfelelő méretû, sorszámú Olimac adaptert válasszunk.

Ez egyébként mindennel így van az életben. Alapvető, hogy egy folyamat komponensei között összhang, harmónia legyen.

Mint jeleztük, egy hatsoros szárzúzós adapter mûködtetését már 150–160 lóerős kombájnnal meg tudjuk oldani. Ugyan ez a hat sor nagyobb sebességgel is kiválóan mûködik a 200–260 lóerőig tartó tartományban, 280 lóerő felett azonban már 8-9 vagy 10 soros OLIMAC adaptert tanácsos alkalmaznunk.

Érdekességként mondom el, hogy Magyarországon egy 12 soros gép mûködik Kaposvár környékén a vevő nagy megelégedésére, és az USA-ban 16-soros OLIMAC gépet is eladtak már.

A fent jelzett kombájnteljesítményhez a magyarországi viszonyok között – 6 vagy 12 soros vetőgépekkel történő vetés mellett – jó választás lehet a 9-soros adapter, hiszen ennek alkalmazása mellett okoznak a csatlakozó sorok a legkevesebb problémát.

Szeretnénk felhívni a figyelmet szervizszolgálatunkra.

Szervizbuszunk elegendő alkatrésszel van ellátva ahhoz, hogy telephelyre történő visszatérés nélkül akár 3–4 gépen el tudjuk végezni a szükséges javításokat, természetesen nem generál felújítás szinten. Az eddig eladott több, mint 140 adapter tulajdonosának július hónapban fogunk felajánlani egy helyszíni javítási programot, amely során saját gazdaságukban végezzük el a gépek javítását és a betakarítási szezonra történő teljes felkészítését.

Bízunk abban, hogy ilyen szervizháttérrel ez a sikeres konstrukciójú betakarító adapter a jövőben a szántóföldön az eddigieknél még sikeresebb lehet.

Pannonagri Kft.

2890 Tata, Toldi M. utca 15/A

Tel.: 34/487-111, Fax: 34/487-222

E-mail: pannonagri@t-online.hu

 

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Egyszerűen jó az Everun rakodó

Egyszerűen jó az Everun rakodó

Immár több mint öt éve forgalmazza Magyarországon a SZEGÁNA Kft. az Everun derékcsuklós rakodóit. A gazdáknak igénye van az olcsó, egyszerű felépítésű...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?