Az utóbbi évek időjárási anomáliái (enyhe telek, szárazság, aszály, hőségnapok, egyenlőtlenül sok csapadék stb.), nem egy esetben országosan, esetenként lokálisan, komoly termés- és minőségi eltéréseket okozott a kalászos gabonák betakarítása során. Az időjárási viszonyok változásával és azok következményeként a hagyományosnak mondható betegségek erőteljesebb megjelenése, illetve újabb kórokozók gyakoribb előfordulása (vírusok, levél- és kalászbetegségek, rovarkártételek) komoly kihívást jelent, melyek kordában tartása a helyes agronómia gyakorlat és nem utolsó sorban a jó fajtaválasztás és annak magas biológiai értékû fémzárolt vetőmagja adhat esélyt. Összességében, a biotikus és abiotikus stressztûrés növelése egy összetett feladat, hiszen az eredményes és jövedelmező termelés záloga a termés és annak minőségének stabilizálása, a fajta és a termesztéstechnológia által nyújtott potenciális lehetőség mindenekelőtti kihasználásával.
Sok szó esik arról, hogy a világ gabonakészletei erősen lecsökkentek, ami nem csak a termésátlag elmaradásával valamint a vetett terület csökkenésével függ össze, hanem azzal is, hogy jelentősen nőtt a fogyasztás (Ázsia) és a gabonafélék ipari felhasználása (etanol) is.
Az elmúlt év hazai és közép-európai búza termésátlaga nem mondható magasnak, és soha nem látott kellemes árak alakultak ki, melyek kedvezően érintették a bevételi oldalt, bár esetenként az alacsony hozamok csak szinten tartották az eredményességet. Lehet, hogy az idei évben a termésátlagok jobban alakulnak, de akkor a környező országokban is, ami a felvásárlási árakat negatívan érintheti, a minőségi elvárásokat pedig generálhatja.
A fentiek értelmében, ezért a termelőknek függetlenül attól, hogy még csak a tenyészidő derekán és az aratás előtt állunk, már most el kell kezdeni az információk begyûjtését a fajta, a vetőmag, a termesztéstechnológiában beállott változások és a piaci lehetőségek vonatkozásában.
Az előzőek értelmében hívjuk meg tehát Önöket a szegedi és táplánszentkereszti bemutatóinkra, hogy ott személyesen kapjanak információkat a sikeres régi és az újabb fajtáinkról, technológiákról, piaci lehetőségekről, árakról előadóinktól, kollégáinktól, a kiállítóktól és nem utolsó sorban egymástól (idelátogató vendégeinktől) hiszen „a szomszéd földje mindig zöldebb” annál is inkább mivel GK fajtát termeszt.
Viszontlátásra Szegeden!
Üdvözlettel: Beke Béla