Intra-dermális vakcinázás - több, mint egy izgalmas lehetõség

Agro Napló
Az utóbbi évek nagy állattenyésztési kiállításain – mind Hannoverben, mind Utrecthben – bemutattak több olyan új „mûszert”,

amellyel hatékonyan lehet vakcinát intra-dermálisan bejuttatni haszonállatokba, elsősorban sertésekbe. Többségünk számára a mindennapi életben a vakcinázás fecskendővel tûn keresztül bejuttatott vakcinát jelenti, vagy izomba, vagy bőr alá oltva, habár az embergyógyászatban már régebb óta kiterjedten alkalmazzák ezen vakcinázási módot.




Miben különbözik az intra-dermális vakcinázás az eddig megszokottakhoz képest?

Mint az elnevezés is utal rá, ebben az esetben a vakcinát nem az izomba, se nem a bőr alatti kötőszöveti rétegbe, hanem magába a bőrbe juttatjuk – nagy nyomású sûrített levegővel. A megfelelő készüléknek számos technikai problémát kell hatékonyan kezelnie, mégis a várható előnyök nagyon ígéretessé és vonzóvá teszik ezt a vakcinázási technikát:

1. Mivel a készülék nem tartalmaz tût, s a vakcinát nagy nyomású levegő juttatja a bőrbe – ezért a fertőző betegségek átvitelének kockázata egyik állatról a másikra kizárt.

2. A befecskendezett anyag nem jut el az izmokba, ezáltal nem károsítja azokat, s később sem alakul ki a vivőanyag vagy maga a vakcina által kiváltott gyulladásos reakció az izomban – vagy legalábbis a lehetősége sokkal kisebb. Ehhez persze az is kell, hogy csak az ily módon bevihető vakcinák kerüljenek felhasználásra. Az átlagos vakcina mennyiség egyedenként 0,2 ml, míg a klasszikus fecskendővel beadott mennyiség általában 1–2 ml.

3. A precíziós fecskendőknek köszönhetően ezt a kis mennyiséget nagyon pontosan lehet adagolni úgy, hogy közben nem jelent kockázatot a felhasználó számára sem.

4. Annak ellenére, hogy maga az intra-dermális fecskendő nem kimondottan olcsó, mégis a hosszabb élettartamnak és az alacsony karbantartási költségnek köszönhetően a vakcinázási költség általában alatta marad a hagyományos módon végzett vakcinázások költségeihez képest. Számításba veendő az is, hogy egy óra alatt lényegesen több egyed oltható le, ami a munkabér költségét csökkenti.



Milyen technikai nehézségeket kell megoldani az intra-dermális fecskendőnek?

Nagyon fontos, hogy a vakcina bejuttatásakor a kis anyagmennyiség a kívánt helyre a kívánt erővel hatoljon be: a kilövelt vakcina átlagsebessége 96 m/s, és az átlagos nyomás 46 bár, ami lehetővé teszi, hogy a vakcina behatoljon a bőrbe. A precíz szabályozást elektro-mechanikus úton oldották meg. A kocák és a nagyobb hízók a végbél környéki bőrbe, míg a malacok a nyakbőrbe kapják az „oltást”. Biztonsági szempontból a mûszert csak akkor lehet elsütni, ha a mûszer feje a bőrhöz érve benyomódik – ezzel lehet megakadályozni, hogy „vaktába” elszálljon egy-egy adag vakcina. Praktikusan két számláló van a fecskendőn – hasonlóan a személygépkocsikhoz: az egyik az un. „napi” számláló, míg a másik az összes elsütést számolja. Ez utóbbira azért van szükség, hogy az aktuális karbantartásokat – pl. 10 000 adagonként az o-gyûrûket – kicseréljék, ill. hogy a várható élettartam – ami kb. ötszázezer adag vakcina kijuttatása – leteltét jelezze.

A mûszer energiaszükségletét akkumulátorral biztosítják, s egy-egy feltöltés 500 vakcina bejuttatásához szükséges energiát tudja biztosítani. Praktikusan az eszköz 100 °C-on 20 percig fertőtleníthető. A biztonság érdekében, ha az üvegből a vakcina kiürült, s levegő kerül a vakcina helyett az adagolótérbe – ezt a gép érzékeli, s ilyenkor csak az üzemi nyomás töredékével löki ki a levegőt, átvált „biztonsági üzemmódba”. Ugyanez történik, ha tisztítófolyadékot szív vagy ürít. Tisztítófolyadék kell a munkatér kitisztításához, de két használat között is ezzel a folyadékkal kell feltölteni a fecskendőt.




Mi az intra-dermális vakcinázás biológiai háttere?

Mint említettük, az intra-dermális vakcina bejuttatásának helyei életkor szerint változnak: malacoknál a fül mögött a nyak bőrébe, míg hízóknál és kocáknál a végbéltájék bőrébe juttatják a vakcinát. Ezeken a helyeken tesztelték a behatolás mélységét metilén-kék indikátorral jelzett vakcinákkal, ill. itt valósítható meg a legkényelmesebben, hogy a kezelő a bőr felszínére merőlegesen tartott injektorral a legbiztonságosabban juttassa be a bőrbe a vakcinát. A beadást követően a vakcina szétdiffundál a bőrben és a bőr alatti kötőszövetben a nagy nyomásnak köszönhetően. A bőr a test egyik legnagyobb szerve, s mivel a tüdő és a bélcsatorna mellett a legnagyobb felületen érintkezik a külvilággal, természetes, hogy az immunrendszer számos sejtje megtalálható itt. A vakcina szinte azonnal találkozik a bőrben lévő immunsejtekkel, s stimulálja azokat. A gyökérsejtek (makrofágok) a védekező rendszer alapjai, elsődleges szerepet játszanak az elsődleges immunválasz kialakításában. Ezek a gyökérsejtek – beleértve a jól ismert Langerhans sejtek rétegét is –, folyamatosan szûrik a bőrbe behatoló idegen anyagokat, kórokozókat. Az ősi, öröklött immunrendszerhez tartoznak, s hosszú nyúlványaikkal bekebeleznek minden testidegen anyagot, s feldolgozzák azokat. Ez történik a vakcina hatóanyagával is, a makrofág sejtek bekebelezik, majd elhagyják a bőrt, és a regionális nyirokcsomóba jutnak, ahol találkoznak a T-limfocitáknak nevezett immunsejtekkel. Ezek a sejtek már a törzsfejlődés során később kialakult, ún. adaptív, alkalmazkodó vagy szerzett immunrendszerhez tartoznak. Ez utóbbi csak a fejlettebb gerincesekben, így az emlősökben található meg, míg az ősi immunrendszer az alsóbb rendû fajokban és az emlősökben egyaránt megtalálható. A vakcinában található antigén találkozva a limfociták különféle, specializálódott fajtáival, egy igen bonyolult, és még csak részben ismert mechanizmuson keresztül olyan ellenanyagok termelődnek, amelyek a vakcinával bevitt ellenanyagokkal szemben specifikus reakcióba lépnek, megkötik azt. Ezek a specifikus ellenanyagok a vérben keringenek, s minden olyan antigénnel reakcióba lépnek a szervezet egész területén, amelyre specializálódtak – legyen az vakcina által a szervezetbe juttatott antigén, vagy baktérium, ill. vírus által termelt antigén.

Ezen mechanizmus ismeretében nagyon nagy jelentősége van a vakcina összetételének: 0,2 ml-be kell belesûríteni azokat az antigéneket, amelyek kellően hatásos ellenanyag-termelést indukálnak, s azok az ellenanyagok protektívak is, ami azt jelenti, hogy megvédik a szervezetet akkor is, ha az antigén a kórokozóval (legyen az baktérium vagy vírus) jut a szervezetbe.

Napjainkban az intra-dermális vakcinázás főként az Aujeszky-féle betegség mentesítése során, ill. a PRRS elleni védekezésben kapott jelentős szerepet – ezen betegségek ellen kifejlesztettek speciálisan intra-dermális bejuttatásra alkalmas vakcinákat – igen biztató eredményekkel. Az intra-dermális vakcinázást követő védőanyag-szintek semmiben sem maradnak el a hagyományos védekezéssel kialakított védelem szintjétől. Hogy mennyire fog a jövőben elterjedni ez a vakcinázási mód, az nagyban függ a rendelkezésre álló vakcina-fajták mennyiségétől, ill. a nagyüzemi fogadókészségtől. Szerencsére Magyarországon az Aujeszky-féle betegséget már felszámoltuk!



(A cikk kivonatosan tartalmazza a Pig Progress magazin 2006-os, az intra-dermális vakcinázással foglalkozó különkiadásának témáit.)

A cikk szerzője: Dr. Makay Gábor

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
A Lipicai nemzeti kincs

A Lipicai nemzeti kincs

„Nemzeti büszkeségünk a Lipicai ménes, amely Szilvásváradon igazi otthonra talált” – mutatott rá az agrárminiszter a Szilvásvárad a Lovak Szolgálatába...

Kezdődik a tavaszi rókavakcinázás

Kezdődik a tavaszi rókavakcinázás

A rókák veszettség elleni vakcinázása idén tavasszal sem marad el, ezért az előző évek gyakorlata szerint ebzárlat és legeltetési tilalom lép életbe a...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?