Hatásmódjára jellemző, hogy a kezelés idején a területen lévő kikelt gyomokat kontakt módon leperzseli, a később csírázó gyomnövények pedig a talaj felszínén kialakuló néhány mm-es filmszerû herbicid réteggel érintkezve pusztulnak el.
Miért ajánljuk a -t ?
- MERT hatékonyan irtja a legfontosabb magról kelő kétszikû gyomokat, beleértve a rezisztens biotípusokat is. A föld feletti hajtások leperzselésével, még az évelő kétszikû fajokat is visszaveti fejlődésükben.
- MERT talajon keresztüli tartamhatásának köszönhetően már rügyfakadástól biztosítja az ültetvény gyommentességét (1. ábra)!
- MERT csapadékfüggősége más talajherbicidhez viszonyítva kevésbé jelentős. A megfelelő hatás kifejtéséhez a kezelést követő két héten belül mindössze 4-5 mm-nyi csapadék is elegendő. Hatását gyorsan és a hőmérséklettől függetlenül kifejti, ezért kedvezőtlen időjárási körülmények között is eredményesen használható.
- MERT biztonságosan használható, mivel alacsony, „grammos” dózisa és talajban való csekély lemosódása miatt kevésbé terheli a környezetet. Ráadásul a felhasználása során káros utóvetemény hatással nem kell számolni, így akár az ültetvény felszámolásának évében is kijuttatható.
- MERT a 107/2005. (XI.24.) számú FVM rendelet alapján a szőlő integrált növényvédelmében is felhasználható!
- MERT a terület gyomviszonyaihoz igazodva bármely más gyomirtó szerrel rugalmasan kombinálható (2. ábra)!
- MERT a szőlő „nem kívánatos” törzshajtásainak eltávolítására is kiválóan alkalmas! Mivel nem szívódik fel a növényben és a szőlő fásodott törzsén sem okoz perzselést.
- MERT korszerû, könnyen kezelhető (5 × 80 és 2 × 400 grammos) vízoldható csomagolásban kerül forgalomba!
- MERT kedvező árfekvésének (sorkezelés esetén kb. 3500 Ft/ha) köszönhetően önmagában és kombinációban alkalmazva sem drágítja meg a gyomirtási technológiát!
A alkalmazástechnikája szőlőben:
- A 3 évesnél idősebb (fásodott törzsû) ültetvényben használható fel, elsősorban a magról kelő kétszikû, széleslevelû gyomnövények ellen.
- A készítményt kora tavasszal, a szőlő rügyfakadása előtt növényi maradványoktól mentes, jól elmunkált, aprómorzsás talajfelszínre 0,2 kg/ha (sorkezelésre számolva: 60–70 g/ha!) dózisban, legalább 300 l/ha vízzel kell kijuttatni.
- A tökéletes permetléfedettség elérése érdekében a szer kijuttatásához durvább cseppképzésû fúvókát és alacsonyabb nyomást célszerû alkalmazni. A szer a permetlé tartály és a vezetékek falán lerakódhat, ezért ügyelni kell arra, hogy a permetezőgépet használat után azonnal ürítsük ki, majd a többi tartozékokkal együtt alaposan mossuk át.
- Kedvező hazai és nemzetközi tapasztalatok alapján a készítmény nem csak preemergensen, hanem a vegetációban, irányított (levél alá) permetezéssel is jó eredménnyel és biztonságosan használható. Megkésett kezelés esetén ugyanis a kultúrnövény levelére kerülve nem szívódik fel, csupán lokális jellegû, enyhe és gyorsan múló pettyezettséget okozhat, amely nem befolyásolja károsan a szőlő következő évi rügydifferenciálódását.
- A hatásspektrum kiszélesítése érdekében a magról kelő egyszikû, illetve az évelő egy- és kétszikû fajok ellen a forgalomban lévő szelektív és/vagy totális gyomirtó szerek engedélyezett dózisaival tankkeverékben javasolt kijuttatni.
- További hatásfokozás céljából – kifejezetten száraz viszonyok mellett, illetve túlfejlett, nehezen irtható gyomok jelenléte esetén – nedvesítő szerrel kombinálva célszerû alkalmazni. Elmúlt évi vizsgálataink alapján erre a célra az ismert készítmények közül – a „költséghatékonyságot” is szem előtt tartva – különösen az Actirob B (1 l/ha) és az Agropon (3 l/ha) használata javasolható.
- A kezelések hatékonysága és biztonságossága nagyságrendekkel növelhető az Auditker Kft.-vel közösen erre a célra kifejlesztett „Pledge-Spray” elnevezésû speciális, sávos szórókeret alkalmazásával, amely bármely univerzális erőgépre felszerelve üzemeltethető
(3. ábra). Ezzel kapcsolatban további információkért hívja a 76/484-378-as telefonszámot.
A leírtakat összefoglalva elmondható, hogy a szőlőben való engedélyezésével egy olyan sokoldalú és gazdaságos gyomirtószer került a szőlőtermesztők kezébe, amely kedvező tulajdonságainak köszönhetően az ágazat jelenlegi jövedelmezőségi viszonyait is figyelembe véve, hatékonyan képes megvalósítani a szőlőültetvények hagyományos és integrált gyomszabályozását.
A cikk szerzője: Dr. Magyar László