A szárazonállási időszak a várható ellés előtt 60 nappal végzett apasztástól az ellésig tart. Az apasztás nagyon lényeges beavatkozás, hiszen a laktáció mesterséges úton történő befejezését jelenti, egyben stresszorként hat. Nem ritka, hogy ebben az időszakban a nagy termelésû tehenek napi tejhozama meghaladja a 20 kg-ot.
Lényeges az apasztás módjának helyes megválasztása. Történhet gyorsan, un. drasztikus módon és fokozatosan, ún. hagyományos módon. A gyors apasztás esetén a teheneket a várható ellésük előtt 60 nappal, az apasztásra kijelölt nap reggelén a fejést és a tőgy egészségi állapotának ellenőrzését követően az állatokat áthelyezik a szárazonállók csoportjába, és többet nem fejik.
Lényeges, hogy a laktáció elején, illetve a laktációs csúcstermelés időszakában bekövetkezett kondícióvesztést a tehén már a laktáció befejező szakaszában visszaszerezze, tenyészkondícióba kerüljön. A szárazonállás alatti takarmányozás a vehem fejlődését és a tenyészkondíció fenntartását szolgálja, amely életfenntartó szükségleten felül 2–3 kg tej megtermelésére elegendő tápanyagtartalmat jelent. Nagy figyelmet kell fordítani arra, hogy a tehenek kondíciója ne csökkenjen a szárazonállás ideje alatt.
Ennek megfelelően a szárazonállás időszakában a napi takarmányadag 11–12 kg szárazanyagban 55–60 MJ NEl, az NDF megközelítőleg 50%, a nyersfehérje-koncentráció 13%, a keményítő 2–4%, a cukor 3–5%, a zsír
A cikk szerzője: Prof. Dr. habil Brydl Endre