A Dr. Szabó Agrokémiai Kft. a Jó Gazda Program (JGP) keretein belül komplett megoldást kínál a hagyományos és helyspecifikus talajvizsgálat, valamint tápanyag-utánpótlás megvalósítására.
A program iránt érdeklődők megrendelhetik a most lekerülő növények tarlóin történő talajmintavételi szolgáltatást, valamint az augusztusi, tavaszi vetésű növényekre vonatkozó multispektrális és normál színes légi fényképezést is (amely magába foglalja többek között a kukorica és napraforgó állományok felvételezését, a táblán belüli homogén termőzónák elkülönítését – ez képezi az alapját a helyspecifikus talajmintavételi és -vizsgálati csomagunknak).
A Jó Gazda Program® lépésről lépésre:
Az általunk alkalmazott helyspecifikus talajmintavételezési módszer a táblán belüli talajmintavételi területeket az azonos termőképességű, és ezért nagy valószínűséggel azonos talajtípusú, illetve talajszerkezettel bíró homogén termőzónákon belül jelöli ki. Ezek elkülönítése érdekében évente multispektrális kamerával lefényképezzük a növényállományt, majd a fényképekből előállított NDVI index image alapján elkülönítjük a homogén termőzónákat. Így minden talajmintához egyértelmű céltermés rendelhető. Elkerülhető a különböző talajtípusok mintatereken belüli keveredése, ami nagyban gyengíti az eredmények felhasználhatóságát. A mintavétel egyéb szabályai a 20 cm mélység, a 15 részminta/minta, mintavételi útvonal és a GPS-es mintaazonosítás és nyomkövetés.
Nagy előnyünk, hogy nem sok olyan cég van Magyarországon, akik a talajmintavételtől, talajvizsgálattól, multispektrális fényképezéstől kezdve a tápanyag-utánpótlási tanácsadáson keresztül egészen a kijuttatásig és a technológiába illeszthető műtrágyákig, illetve később magáig a gyakorlati megvalósításig a teljes folyamatot tudja kontrollálni és szolgáltatni. Egészben vagy részekben, egyedi igényekhez igazodva. Mi erre specializálódtunk.
Hidegen kevert műtrágyáinkból pontosan az olyan összetételűt tudjuk a vizsgálatok után ajánlani, amit az adott terület megkíván (Sileno termékek). Ha tanácsaink alapján a gazdálkodók az ő saját, vagy bérszolgáltatásként tőlünk igénybe vett precíziós gépek segítségével a termőhelynek megfelelő minőségű, összetételű és mennyiségű műtrágyát juttatnak ki, akkor növekedik a termésátlag, csökkennek az input anyagok költségei, tehát pluszbevétel jelentkezik.
A megfelelő tápanyag-utánpótlás nemcsak gazdasági, hanem környezetvédelmi szempontból is rendkívül fontos. Az a nitrogén, ami nem hasznosul, a talajvízbe vagy folyókba jutva terheli környezetünket.
A JGP bevezetése egyaránt ajánlott kis gazdaságok és nagyvállalatok számára is fokozatosan, lépésről lépésre. Ahol nem állnak rendelkezésre a helyspecifikus tápanyag-kijuttatáshoz szükséges eszközök, rendelkezésre állunk saját, Terragator 9103 típusú pneumatikus (2 féle műtrágya kijuttatása egy menetben, helyspecifikusan), valamint traktorra szerelt röpítőtárcsás műtrágyaszóróinkkal.
A termelési költségek megoszlását nézve a műtrágya- és vetőmag-felhasználás az össz- költségekhez viszonyítva elérheti a 43%-ot, míg a gépi munka (beleértve az üzemanyagköltségeket is) legalább 32%-ot tesz ki, egy-két százalékot áldozni kell arra is, hogy megtudjuk hová, milyen mennyiségben kerüljenek pontosan a különféle hatóanyagok.
Barcza Balázs
program koordinátor
06-30⁄945-4640
barcza.balazs@agrokemiaikft.eu
A cikk szerzője: Barcza Balázs