Néhány gondolat a kultivátoros mûvelésrõl

Agro Napló
A kultivátoros mûvelés lényeges és alapvetõ tulajdonsága, hogy segítségével a talaj felsõ, 0–25 cm-es rétegének állapota változtatható meg.

Nagyon fontos, hogy a tarlóhántást sekélyen végezzünk vele, 5–15 cm-nél nem mélyebben, ugyanis tarlóhántáskor a szármaradványok bekeverésével egyidejûleg magágyat is készítünk a gyom- és a kombájn által elszórt kultúrnövénymagvaknak. Figyelem: nem a kultivátor gyomosít, hanem az általa készített jó minőségû magágyban kelnek ki hamar a gyomok. Ha a munkamélység túlságosan nagy, akkor a gyomok vontatottan kelnek, és a későbbiekben gondot okoznak a következő kultúrában.

A negatív tapasztalatok másik részét általában akkor szerzik a gazdálkodók, mikor a szárnyas kapákkal szerelt kultivátoraikat túlságosan mélyen járatják. Ezek a gépek általában 100%-os átfedéssel dolgoznak, a kapák megemelik a földet és olyan nagy hantokat vágnak ki a földből, melyeket már az egyengető tárcsák és a rögtörő hengerek nem tudnak elmunkálni. Utána ezek a hantok teljesen kiszáradhatnak, és elmunkálásuk igen költséges lehet. A gépek „belehúzzák” magukat a talajba, ezért nagyon lényeges a mélységhatárolás precíz és könnyû állíthatósága.

Kalászos-, repce-, szója-, mustár-, borsótarlón a gépek kiválóan mûködnek, azonban a kukorica- vagy napraforgótarló elmunkálása már komolyabb feladat. A silókukorica- és zúzott napraforgótarlót is jól el lehet munkálni, figyelve a munkamélységre, de az árukukorica-tarlónak szárzúzás nélkül nekifogni igen sok csalódással járó vállalkozás. Nagyon nagy vagy nedves szártömegnél sokszor csak a szántás marad az egyetlen megoldás.

A kultivátorozásnak rengeteg előnye van. Szárnyas kapákkal szerelt kultivátoroknál a tarlóhántás gyakorlatilag 100%-os, mivel a kapák minden egyes növényt kivágnak, mindamellett felülmúlhatatlanul kíméli a talajszerkezetet. A felszínemelkedés kicsi, szármaradványokat hagy a felszínen és emiatt kevés lesz a nedvességvesztés. Nagy a területteljesítménye és a munkasebessége. Alkalmazható száraz és nyirkos talajon is.

A célnak mindenképpen tömörítő hengerrel, precíz mélységállítású és lehetőleg kombinálható elemekkel szerelt gépet válasszunk, figyelmet fordítva arra is, hogy erős és megbízható konstrukció legyen. A gépek nagyon nagy erőhatásoknak vannak kitéve, a minőség pedig már rövid távon is kifizetődik.

Borsiczky István – 06-30/494-5967

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Küldetésünk a felnőtt-továbbképzés

Küldetésünk a felnőtt-továbbképzés

A tudás arra való, hogy átadjuk. Az átadott tudás arra való, hogy használjuk. A felhasznált tudás pedig segít a mezőgazdaság fejlődésében rejlő potenc...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?