Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) elleni védekezés

Agro Napló
Az amerikai szőlőkabóca (Scaphoideus titanus) egynemzedékes és kizá­rólag szőlőn táplálkozó (monofág) rovar. Tojás alakban, a szőlővesszők háncsszö­vete alatt telel át. A tojásokban az embrionális fejlődés +4 °C átlaghőmérséklet elérése után indul meg. A lárvák a fejlettségüktől függően 1,8–3,5 mm nagyságúak, szárnyatlanok (lásd 1. kép). Színük krémsárga. Jellegzetességük, hogy a potroh végét két jól látható fekete folt díszíti. A lárvák kelésének kezdete időjárástól függően május közepétől várható. Fejlődésük során a lárvák 5 fejlődési fokozaton mennek keresztül. A tőkéhez és a kordonkarokhoz közeli leveleken táplálkoznak. 

1. kép Az amerikai szőlőkabóca lárvája

2. kép A kifejlett kabóca

 A kifejlett kabóca 5–6 mm nagyságú. Könnyen felismerhető az elő- és középháton látható 3 barnás-narancsos színű csíkról, valamint a szárnyak barnás színezetéről és a háton található barnásvörös foltról (lásd 2. kép). Az imágók megjelenésére július közepétől lehet számítani, míg a tömeges imágórajzás augusztus közepétől várható. A kabócák tömeges rajzása száraz meleg időben akár szeptember második feléig eltarthat. A kifejlett kabócák jól repülnek és elsősorban éjszaka aktívak.

A fertőzött növényállományban már a frissen kikelt lárvák is képesek fölvenni a fitoplazmát táplálkozásuk során. A felvételi idő általában 1–2 hét, amelyet hosszabb lappangási időszak követ – ezalatt a rovar fertőzőképessé válik. Ez azt jelenti, hogy a fitoplazma bekerül a kabóca nyálmirigyeibe és emiatt újra leadhatóvá válik. A kabócák fertőzőképessége így kb. 4–6 hét múlva alakul ki, bármilyen fejlődési stádiumban vannak is, és egész életük során fertőzőképesek maradnak. Ezért a betegség átvitelének ideje az első egyedek kikelése után egy hónappal kezdődhet és a kifejlett egyedek őszi pusztulásáig tart. Fontos, hogy a kifejlett egyedek a tojásrakás során nem képesek átvinni az utódokba a kórokozót.

AZ AMERIKAI SZŐLŐKABÓCA ELLENI VÉDEKEZÉSI TECHNOLÓGIA

1. Az áttelelő tojások gyérítésére használjunk olajos lemosószereket, a kabócával fertőzött szőlőültetvényekben pedig égessük el a téli metszés során eltávolított vesszőket.

2. Mivel már a lárvák is képesek fertőzni, érdemes tavasszal a fás részek kö­­­­­ze­­lében lévő levelek fonákját is rendszeresen átvizsgálni. Időigényes munka, de mindenképpen megéri a fáradságot. A lárvák elle­ni ha­té­­­kony védekezésre kiválóan alkalmas a Dow AgroSciences

Reldan 22 EC nevű készítménye 2.2 l/ha dózisban (lásd 1. ábra). Ez a kezelés szerencsés esetben egybe­eshet a szőlő­ilonca és a szőlőmolyok első nemzedéke elleni védekezéssel.

3. Július elején célszerű kihelyezni sárga színű ragacsos lapokat, amelyekkel könnyen nyomon követhető az imágók megjelenése és rajzása. Ezeket a csapdákat érdemes hetente több alkalommal ellenőrizni. A Reldan 22 EC hatékonyan alkalmazható a kifejlett kabócák ellen is, mivel kiváló gázosodó hatása révén a mozgó kabócaalakok ellen is hat.  A Reldan-kezelést a rajzáscsúcs idejére időzítsük.


RTM a Dow Chemical Company (“Dow”) vagy a Dow leányvállalatának márkaneve

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Hova lettek a pókok?

Hova lettek a pókok?

A hasznos pókok jelentős visszaszorulására hívják fel a figyelmet az ELKH Agrártudományi Kutatóközpont (ATK) és Ökológiai Kutatóközpont (ÖK) kutatói l...

Egyre több az amerikai fénybogár

Egyre több az amerikai fénybogár

A repcetáblákban kihelyezett sárgatálakban egyre több bunkós csápú, szárnyfedőjén sárga foltokat viselő, viszonylag nagyméretű, 4–6 mm testhosszúságú...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?