Pest megye az ország közepe

Agro Napló
Pest megye Magyarország középső részén, a fővárost körülölelően helyezkedik el. A mezőgazdaságot tekintve speciális helyzete is abból adódik, hogy Budapest is itt van. A megye területén, Pusztavacs település határától 1 kilométerre északkeletre van az ország mértani középpontja. A megye nagysága 6394 km2. Határa a történelem során gyakran változott, mai alakját és kiterjedését 1950-ben nyerte el.

Mezőgazdaság

Pest megye az ország összes mezőgazdasági termőterületének mintegy 6%-ával rendelkezik, melynek a fele szántó, 3,9%-a kert, 2,2%-a gyümölcsös, 11,1%-a gyep és 24,3%-a erdő. A magyar mezőgazdaság által megtermelt GDP-nek ez több mint 10%-a. Az utóbbi húsz év folyamán a mezőgazdasági terület csökkent. Legnagyobb mértékben a szőlő, gyümölcsös és kert. A szántó nagysága nagyjából változatlan maradt, a halastavak és az erdőké pedig növekedett. A régió mezőgazdaságának területi szerkezetéről általánosságban elmondható, hogy a főváros közelében az intenzív kertészeti kultúrák dominálnak, a távolabbi, elsősorban alföldi térségben pedig a hagyományos állattartás és szántóföldi növénytermesztés kultúrái. Országos viszonylatban kiemelkedő a régió gyümölcstermesztése, valamint a tejtermelés.


1. ábra: gyümölcs termőterületek az országban (1000 ha)

Az 1. ábrán a gyümölcsösök területi eloszlását láthatjuk országosan. Itt jól látható, hogy Pest megye a harmadik legnagyobb területtel rendelkezik országosan. Mégis a növényvédő szer használat alacsonyabb, mint az országos átlag. Ennek oka, hogy az almatermesztés területe kisebb arányú, mint a csonthéjas vagy a barack aránya. A gyümölcsösök közül legnagyobb mennyiségben az almában használnak növényvédő szert. Az egy hektárra jutó nettó növényvédő szer költség almában összesen 179 384 Ft. Ennek nagyjából 50%-a fungicid, 41%-a insecticides kezelés és csupán 9%-a a herbicid. Az almaterület 100%-át kezelték fungiciddel, a vegetáció alatt átlagosan 9-10 alkalommal. Herbiciddel a terület 54%-át kezelték átlagosan 1-2 kezeléssel, míg insecticid kezelést a terület 90%-ára juttattak ki 6-7 kezelés alkalmával.


2. ábra: megművelt terület nagysága gazdaságméret

kategóriák szerint 1000 ha-ban, 2011–2013 között

A 2. ábrán látható, hogy a megyében milyen a megművelt terület nagysága gazdaságméret kategóriák alapján az elmúlt 3 évben. A 300–1000 hektár közötti méretek a jellemzőek. Az ilyen méretű gazdaságok száma 2013-ban jelentősen megnőtt.


3. ábra: Pest megye növénytermesztési adatai 2009–2013 között

A 3. ábra azt mutatja meg, hogy a megyében hogyan változott a szántóföldi kultúrák területe 2011 és 2013 között. Ebből jól láthatjuk, hogy ezek közül a gabonafélék a legfontosabbak a megyében. Ezután a kukorica és a napraforgó következik. A napraforgó vetésterülete évről évre növekszik.

  

Gépesítettség a megyében

A 2011-ben a Kleffmann & Partner Kft. által végzett országos reprezentatív kutatás alapján a megye gépekkel jól ellátott. Ez annak köszönhető,
hogy inkább közepes és nagy gazdaságok vannak a területen és azok pénzügyi helyzete jó, illetve a növénytermesztés megyén belüli hasonlósága ezt indokolttá is teszi.

A különböző gépek eloszlása a következő: átlagosan 17 hektáron dolgozik egy traktor. Ugyanakkor 26 hektárra jut egy permetező, 35 hektárra pedig egy vetőgép. A kombájnnal való ellátottsága is jobb az országos átlagnál. Ennek értéke 250 hektár, szemben az országos 302 hektárral. Ennek oka az, hogy a szántóföldi növények közül a legjelentősebbek a különböző gabonafélék, ezek betakarítási ideje azonos, és a gazdaságok mérete is befolyásolja ezt.

Árvai Gabriella, Kleffmann Group

A cikk szerzője: Árvai Gabriella

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Vetésterületi áttekintés

Vetésterületi áttekintés

A nyári munkák mellett érdemes lehet mélyebb összefüggésekkel is megismerkedni, amelyek az országos vetésterületi folyamatokkal kapcsolatosak. Vajon m...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?