A támogatási rendszerrel viszont jelentős eredményt lehetett realizálni, szójatermelési boom-nak lehettünk szemtanúi 2015-ben. Beigazolódni látszott a nagy igazság, miszerint a magyar termelő azzal foglalkozik, amire támogatás van. A szemes fehérjetakarmány támogatást 2015-ben 5053 ügyfél igényelte összesen 79 993 hektáron, a kérelmezők 84%-a összesen 72 018,74 hektáron szója növényre. Hazánkban jelenleg tizedannyi szóját állítunk elő, mint amennyire itthon igény lenne, tehát óriási potenciál van a szójatermelésben, ráadásul a környezeti feltételeink adottak hozzá. Ehhez a kultúrához viszont komoly szakismeretre, tudásra és tapasztalatra van szükség. A tudás alapjainak megszerzésére hivatottak többek között a Karintia RoadShow-hoz hasonló szakmai rendezvények- tette hozzá az elnök.
Előadásában kihangsúlyozta, mivel ez nemcsak egy új támogatási forma, de sokak számára új növénykultúra is volt, ezért számos kérdés érkezett nemcsak a tájékoztatási fórumokon az MVH szakembereihez, de a hivatal portálján is. A legtöbb kérdés a szaporítóanyag igazolásokra – például a külföldről szerzett inputanyagokra vonatkozott. Valamennyi külföldi számláról, dokumentumról szakfordító által készített igazolást kellett benyújtani a támogatási kérelemmel, az ezzel kapcsolatos nehézségek miatt könnyítettek. Az idei kérelem beadási időszak tapasztalatai alapján azt tanácsolta, hogy jövőre a gazdák fordítsanak megkülönböztetett figyelmet arra, hogy a kérelembe az adott táblára ténylegesen kijuttatott szaporítóanyag mennyiséget kilogrammban kell feltüntetni. A vetőmagbeszerzéskor pedig arra, hogy a számla tartalmazza a fajra, fajtára, mennyiségre és a fémzárszámra vonatkozó adatokat is, mivel így megspórolható a vetőmagcímke beküldése. A támogatási kérelemhez minden adatot, igazolást csatolni kell, mert ennél a jogcímnél nincs hiánypótlás – hívta fel a figyelmet Gyuricza Csaba.
Évről évre hozzávetőlegesen 2 000 gazda foglalkozott szójatermesztéssel hazánkban. Ez a szám 2015-től ugrásszerűen 5 000 fölé emelkedett. Ez azt jelenti, hogy van az országban legalább 3 000 gazda, aki először vetette ezt a növényt. Nekik fogni kell a kezét, segíteni kell őket a szója termesztésében-hangsúlyozta Bene Zoltán, a Karintia Kft. cégvezetője. Fontos ugyanakkor, hogy fenntartható folyamatokról beszéljünk! Az óriási mértékű termeléshez kötött extra támogatás irányt mutatott, jelenleg viszont csak a 2020-ig tartó ciklus végéig látunk előre. A fenntarthatóság lényege, hogy a szója vetési kedv 2020 után se csökkenjen Magyarországon. Ehhez elengedhetetlen a modern genetikájú, bőtermő szójafajták és az ahhoz szorosan kapcsolódó termesztéstechnológiák megismertetése a gazdákkal. Szója vetőmag előállítóként, forgalmazóként és kereskedőként is egyaránt érintett a Karintia Kft a témában, a felelőssége is jelentős ezáltal. A vetőmag minőségében nem kötnek kompromisszumot, talán ez lehet a piaci sikerük egyik kulcseleme. A másik, hogy az ország meghatározó szójapiaci szereplőjeként évek óta részt vesznek a szója termesztését és értékesítését segítő konferenciák szervezésében. Óriási igény mutatkozik a szója termesztését segítő igényes szakmai rendezvényekre, ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a „KARINTIA SZÓJA ROADSHOW” országjáró 8 helyszínes előadássorozatuk kivétel nélkül telt házasak voltak.
(A Road Showban közreműködő vállalatok: BASF, FitoHorm, Timac Agro)