A repce és őszi kalászosok között alkalmazott másodvetésű növényekkel kapcsolatos egyik legnagyobb aggodalom, hogy gyorsan kiszáríthatják a talajt a következő haszonnövény előtt. Az előrejelzések szerint a július végi és augusztus elejei időszak idén kevésbé csapadékosnak ígérkezik, mint 2016-ban, amikor a nyári esőknek köszönhetően a július 20-30. között vetett takarónövény-keverékek nagy mennyiségű zöldtömeg előállítására voltak képesek.
Fontos, hogy mikor indulsz…
A nyáron lekerülő gabona és repce után a takarónövények vetésének két kulcsidőszaka van: a betakarítást követő néhány napon belül a még nedves tarló, valamint az augusztus 20. körüli esők biztosítanak egy olyan időablakot, amikor a keverékeink lendületesen indulhatnak fejlődésnek. Amennyiben a kalászost vagy az őszi káposztarepcét kukorica követi tavasszal, úgy az augusztus második felében vetett, nyár végi és kora őszi keverékek is alkalmazhatóak.
Mi a helyzet akkor, ha a repcét gabonával váltjuk, vagy fordítva, a kalászos után repce következik, és a két főnövény-kultúra között fennmaradó rövid időben is szeretnénk takarni a talajainkat?
…de még fontosabb az, hogy mikor szállsz ki
A repce-gabona és a gabona-repce kultúrák közé beiktatott takarónövények több kockázatot is rejtenek magukban. Az egyik legnagyobb félelmünk, hogy az elvetett magok a szárazság miatt nem kelnek ki, vagy ha kikelnek, akkor a hőségben a csíranövények kisülnek. Ezt a problémát a megfelelő szárazság- és aszálytűréssel rendelkező, főként trópusi eredetű fajokkal sikeresen orvosolhatjuk, ekkor azonban a következő akadályba futunk bele: e növények túlságosan kiszárítják a talajt, lecsökkentik annak nedvességtartalmát. Könnyen elképzelhető, hogy a zöldellő köztesállomány terminálásakor a talajművelő eszköz porfelhőt hagy maga után, ami rossz előjel a következő főnövény számára.
Ebben az esetben a „Legyen Ön is milliomos!” című vetélkedő örök kérdése vetődik fel: megállunk és hazamegyünk a biztos nyereménnyel, vagy folytatjuk és kockáztatunk? A takarónövények nyelvére lefordítva: termináljuk az állományunkat egy korábbi időpontban, így nem reszkírozzuk a talajnedvesség további csökkenését a haszonnövény előtt, vagy hagyjuk még fejlődni a másodvetésű állományt?
A Démétér Biosystems nyárindító akciója olyan, mint a telefonos segítség – 1 tonna feletti nyári takarónövény-keverék megrendelése esetén hordozható talajnedvesség-mérőt adunk ajándékba, amellyel folyamatosan ellenőrizheted a köztesnövényekkel bevetett területeid víztartalmát, és szükség esetén – tehát ha a kívánt szint alá csökken az érték – a takarónövények megsemmisítésével megelőzheted a további nedvességvesztést.
Milyen keverékeket ajánlunk a nyári hőségbe?
A TillageMix TAS egy betonbiztos recept a nyári hőség idejére: a sziki kender pillangósként nitrogént fixál, és a szudánifűvel együtt gondoskodik a zöldtömegről. A pohánka a foszfor feltárásáért, a Tillage Radish® pedig a tömörödött rétegek áttöréséért felel. A keverék 25% sziki kendert, 30% szudánifüvet, 30% pohánkát, 7,5% tehénborsót és 7,5% Tillage Radish® talajművelő retket tartalmaz. A mix vetése 20 kg/ha magnormával, július második és augusztus első felében ajánlott.
A TillageMix ÁRPÁD a Démétér Biosystems korai vetésű, középhosszú tenyészidejű mixe, amelynek elsődleges célja a nagy biomassza-tömeg előállítása. A sziki kender és a tarka koronavirág a nitrogénkötésben is élen jár, miközben a Tillage Radish® lazítja a talajt. A keverékben 36% homoki zab, 18% sziki kender, 24% szudánifű, 8% tarka koronavirág, 6% Tillage Radish® retek és 8% napraforgó található. A TAS keverékhez hasonlóan júliusi vagy augusztus eleji vetés ajánlott 25 kg/ha normával.
Az akció minden, a Démétér Biosystems Bt.-től megrendelt, legalább 1000 kg TillageMix TAS, ÁRPÁD vagy egyedi nyári vetőmag-keverékre vonatkozik. Az akció 2017. június 1. és 2017. július 31. között érhető el. Az ajánlatban szereplő talajnedvesség mérő típusa: SpecMeters WaterScout SM100 + SpecMeters FieldScout Soil Sensor Reader.