Célszerű lenne szakértőket küldeni Magyarországra, Görögországba és Ciprusra, ahol megvizsgálhatnák a lehetséges szállítókat, így azok az embargó feloldása után azonnal exportálhatnának - nyilatkozta Szergej Dankvert, az orosz állategészségügyi és növényvédelmi szövetségi szolgálat (Roszszelhoznadzor) vezetője. Csak azokat a cégeket engednék be, amelyek átestek a szakértői ellenőrzéseken.
Válaszul az ukrán válság miatt kivetett nyugati büntetőintézkedésekre, Oroszország tavaly augusztus 7-én vezetett be teljes embargót a marhahús, a sertéshús, a gyümölcs- és zöldségtermékek, a baromfi, a hal, a sajt, a tej - és tejtermékek behozatalára az Európai Unióból, az Egyesült Államokból, Kanadából, Ausztráliából és Norvégiából. Augusztus 20-tól levették a listáról a burgonya- és hagymavetőmagokat, a hibrid csemegekukoricát, a zöldborsót, a laktózmentes tejtermékeket, bizonyos vitaminokat, illetve íz- és adalékanyagokat, valamint a protein-koncentrátumokat.
Mint arról az agrárszektor.hu is beszámolt, Vlagyimir Putyin orosz elnök közelmúltbeli budapesti látogatásán ígéretet tett arra is, hogy Moszkva már az embargó lejárta előtt is megpróbálja az orosz piacra jutattani a magyar agrártermékeket. Az Oroszországba irányuló magyar kivitel azonban marginális szerepet játszik a teljes hazai agrárgazdasági exporton belül.