Sok lényeges követelménynek kell teljesülnie ahhoz, hogy a gazdálkodók nagy kukoricatermést takaríthassanak be - hangzott el a közelmúltbeli AGROmashEXPO kiállításon megtartott vetőmagfórumon. A szakértők szerint ma elsősorban a nyári hőstressz és a vízhiány okozza a legkomolyabb problémát, ezért a nemesítésben is e két tényező játssza a legnagyobb szerepet.
A Limagrain Central Europe-nál több száz európai kísérleti hely eredményeit veszik alapul ahhoz, hogy kirajzolódjon a hibridek szárazsággal és hőstresszel szembeni viselkedése, a növények tulajdonságait pedig aszályindexszel is kifejezik - állapította meg Mórocz Péter, a cég magyarországi fióktelepének termékfejlesztési vezetője. Az RAGT-nél pedig úgynevezett stressless logóval jelölik a hibrideket, és ennek kapcsán nem csak a nemesítési, hanem a termelési eredményeket is figyelembe veszik - tette hozzá Sík Imre, a RAGT Vetőmag Kft. régióvezetője.
Az a legfontosabb, hogy a kukoricahibrideket június végén-július elején ne érje hőstressz - jelentette ki Nagy Zoltán, a Gabonakutató Nonprofit Kft. osztályvezetője. Ezért a szegedi cég a korán virágzó, illetve a szárazságot túlélő hibridek nemesítésére helyezi a hangsúlyt, a növényeket pedig kiszombori és táplánszentkereszti nemesítő állomásain teszteli.
Szanyi István, a Syngenta Kft. üzletágvezetője szerint a növénytermelésben olyan fajtákra és hibridekre van szükség, amelyekkel kevés csapadék, illetve hőstressz előfordulásakor a kockázatokat minimalizálni lehet, kedvező években viszont - a tulajdonságok és adottságok optimalizálásával - jó termés takarítható be. Emellett nem érdemes egy éréscsoportra ráállni, hanem a kukoricahibrid-választásnál a felhasznált éréscscoportokat megfelelően kell megválogatni, mert előre nem tudni, hogy a szárazság egy-egy évben mikor érkezik. Ugyanígy fontos szempont lehet, hogy a növények rosszabb időjárási körülmények között is legalább egy csövet biztonságosan teremjenek, jobb években pedig plusz egy cső kifejlesztésével megduplázhassák teljesítményüket - húzta alá Nagy Zoltán.
A jó gyökérnövekedés, az összehangolt virágzás és a zöld száron érés is alapvető kritérium ahhoz, hogy a növények kedvezően reagáljanak a kritikus időszakokra - mondta Kolop László, a Saaten-Union Hungária Kft. régióvezetője. A szabadelvirágzású növényeknél a hibridek stressztűrő képessége jobb a fajtákhoz képest, illetve gyökérképződésük és bokrosodásuk is erőteljesebb. Ugyanakkor figyelembe kell venni, hogy az éghajlatváltozás - esetenként új kártevők és kórok megjelenése - miatt a növénytermelési technológiák is módosulnak, így ehhez - például a szárszilárdság javításával - a nemesítési munkának is alkalmazkodnia kell.
A hibridek a termesztéstechnológia csupán egyik elemét jelentik, ezért a terméseredményeket a megfelelő időben végrehajtott vetés vagy az elővetemény is nagyban befolyásolhatja - állapította meg Mórocz Péter. Kolop László szerint nagy hangsúlyt kell fektetni arra, hogy a növények a nehéz időjárási időszakokban jó kondícióban legyenek. E szempontból a legkritikusabb, hogy a vetőmagok időben ki tudjanak keln. Aki a vetést elrontja, ezt a hibát később már nem tudja helyrehozni - hangsúlyozta a régióvezető.
A talajelőkészítésnek is kulcsszerepe lehet abban, hogy az elvetett növények alacsonyabb hőmérsékleti körülmények között is gyorsabban fejlődésnek indulhassanak - közölte Szanyi István. A kukoricatermelésben is lényeges lehet, hogy csávázással a hibrideket a gombás megbetegedésektől és a drótférgektől meg lehessen védeni. Később pedig - tette hozzá Sík Imre - a rezisztens fenyércirok, illetve más gyomnövények (a muhar, a kakaslábfű vagy az ecsetpázsit) elleni védekezés is meghatározó lehet, mivel a vízfelvételnél a hibrideknek jelentős konkurenciát teremthetnek, és a várható termést akár meg is felezhetik.