Itt az új előrejelzés: ilyen idő várhat ránk a következő hónapokban

Itt az új előrejelzés: ilyen idő várhat ránk a következő hónapokban

MTI
A globális mezőgazdaság szempontjából nagy jelentőséggel bírnak az El Nino és a La Nina időjárási jelenségek kialakulása, mivel a La Nina megnöveli a csapadékot Ausztrália keleti részén és Délkelet-Ázsiában, míg csökkenti azt az amerikai kontinensen. Az előrejelzések szerint csökkent a valószínűsége, hogy a következő hónapokban beköszöntene a La Nina időjárási jelenség, és ha meg is jelenne, rövid ideig tartana és gyenge lenne - közölte kedden az ausztrál meteorológiai szolgálat kéthetes előrejelzésében.

A globális mezőgazdaság szempontjából az El Nino és az azt váltó La Nina időjárási jelenség kialakulása nagy jelentőséggel bír. A La Nina hatására Ausztrália keleti részén, Délkelet-Ázsiában és Indiában megnövekszik a csapadék mennyisége, míg az amerikai kontinensen csökken. Az ausztrál meteorológiai szolgálat saját klímamodelljének eredményeire hivatkozva közölte, hogy csökkent a valószínűsége a következő hónapokban kialakuló La Nina jelenségnek, és ezt további hat klímamodellből négy szintén megerősítette. A La Nina és az El Nino kialakulását a Dél-Amerika partjaitól nyugatra húzódó tengerfelszín hőmérsékletének lehűlése és felmelegedése okozza.

EZ IS ÉRDEKELHET

Ha ki is alakulna a La Nina, az előrejelzések szerint - a tengerfelszíni hőmérsékleti anomália erősségét tekintve - viszonylag gyenge és rövid életű lenne

- közölte a meteorológiai szolgálat hozzátéve, hogy a modellek februárra mind semleges értéket jósolnak. Egy múlt heti amerikai kormányzati hivatal meteorológiai előrejelzése 60 százalékos esélyét látta annak, hogy november végére kialakul a La Nina és 2025 januárjáig, márciusáig kitart. Egy hónappal korábban még 71 százalékra tették a La Nina megjelenésének esélyét.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?