Ki szeretne drágább csirkét venni?

Ki szeretne drágább csirkét venni?

A modern broilercsirketartás lenyűgöző példája annak, hogyan képes a mezőgazdaság technológiai újítások révén jelentős eredményeket elérni a hatékonyság javításában, és megfelelni a globális élelmezési kihívásoknak. Ugyanakkor ez a fejlődés jelentős kritikák kereszttüzében áll, amely mára nem csupán állatvédő szervezeteket, hanem a fejlett országok egyre szélesebb fogyasztói rétegét is megnyerte magának. Az ágazat jövője valószínűleg abban rejlik, hogy megtalálja az egyensúlyt az állatjóléti szempontok, a fenntarthatóság és a termelékenység között. Az erre irányuló próbálkozások azonban mindmáig nem hoztak átütő eredményt, és ami még fájóbb: újabb problémákat vetnek fel.

Az elmúlt évtizedekben a baromfitartás, különösen a broilercsirkék nevelése, hatalmas átalakuláson ment keresztül. A modern technológiák és genetikai előrehaladás révén a szektor termelékenysége példátlan mértékben nőtt a második világháború óta, ugyanakkor az intenzív tartás az utóbbi időkben számos állatjóléti és etikai kérdést is felszínre hozott a társadalomban. Ez az ellentmondásos helyzet megosztja az érintett feleket: az ágazat szereplőit és az ügyben szerepet játszó civil szervezeteket – a kompromisszumnak szánt javaslatok pedig mintha csak tetéznék a problémát.

Történelmi fejlődés néhány évtized alatt

A broilercsirkék nagyüzemi tartása világszerte az egyik legfontosabb fehérjeforrást biztosítja a növekvő népesség számára. A modern gazdaságokban a csirkék beltérben, szigorúan szabályozott környezetben fejlődnek, mivel a baromfitelepek célja, hogy minimalizálják a külső tényezők, például az időjárás vagy a betegségek kockázatát, miközben a lehető leghatékonyabban használják fel az erőforrásokat.

Ezekben az üzemekben a csirkéket nagyon gondosan összeállított, optimalizált takarmánnyal etetik, amely biztosítja a gyors növekedést és az alacsony takarmány-felhasználást, vagyis a kedvező takarmánykonverziót.

A világ legnagyobb baromfitelepei napi szinten milliókat képesek ellátni, garantálva az alacsony termelési költségeket és a folyamatosan elérhető árat a fogyasztók számára. Vagyis a broilernevelés drámai hatékonyságjavulása tömegek asztalára juttatta el napi szinten a csirkehúst, mint elérhető árú, könnyen emészthető és nem utolsósorban népszerű fehérjeforrást.

EZ IS ÉRDEKELHET

Genetikai és technológiai forradalom

A baromfitartás technológiai fejlődésében kulcsszerepet játszott a csirkék genetikai átalakulása. A modern broilercsirkék fejlődésük során a gyors növekedést és az alacsony zsírtartalmat egyszerre képesek felmutatni.

Ezzel párhuzamosan a tartástechnológia, az istállók technikai feltételrendszere is óriási lépéseket tett előre. A precíziós gazdálkodás eszközei, például az automatizált etető- és itatórendszerek, a klímakontroll, valamint az állapotfigyelő szenzorok lehetővé teszik, hogy a gazdák valós időben monitorozzák az állomány egészségi állapotát és termelékenységét és – amennyiben ez szükséges - gyakorlatilag azonnal beavatkozzanak az optimális eredmény érdekében.

EZ IS ÉRDEKELHET

Állatjóléti aggályok és kritikák

A látványos fejlődés jelentős népélelmezési és egyben üzleti sikert hozott, ám komoly aggályokat is felvetett a társadalomban. A nagyüzemi broilercsirketartás ma az állatvédők egyre keményebb kritikáival kénytelen szembenézni.

Ezen kritikák szerint az intenzív termelési rendszerek egyik fő hátránya, hogy a csirkék élettere rendkívül korlátozott: sokszor négyzetméterenként akár 15-18 állat is nevelkedik. Az ilyen környezet elősegítheti a stresszt és a betegségeket, bár az állatorvosi ellenőrzések és a vakcinázási programok minimalizálják ezek hatását.

Az Európai Unióban és más fejlett országokban emiatt az ágazatot érintő szabályozások egyre szigorúbbá válnak. Az állatvédelmi irányelvek arra ösztönzik a gazdákat, hogy nagyobb figyelmet fordítsanak a csirkék mozgásszabadságára és a természetes viselkedésük lehetővé tételére – mindez ugyanakkor csökkenti a hatékonyságot, amely a harmadik országokkal szemben versenyhátrányt okoz.

EZ IS ÉRDEKELHET

Feloldhatatlan ellentét?

Az élelmiszeripar igénye az alacsony előállítási költségekre és a fogyasztók nyomása az olcsó termékekre arra ösztönzi a termelőket, hogy tovább növeljék a hatékonyságot. Ezzel szemben az állatvédők azt szorgalmazzák, hogy a gazdaságok ne csupán a termelési mutatókra koncentráljanak, hanem az állatok életkörülményeinek javítására is fordítsanak figyelmet.

Jó megoldás még nincs, új problémák már vannak

A megoldás irányába tett egyik lépés az alternatív tartási rendszerek, például a szabadtartás vagy a bio minősítés terjedése. Ezek a rendszerek ugyan jelentősen drágábbak, de hosszú távon az állatvédelmi szempontokkal szembeni ellenállás csökkenését eredményezhetik, miközben új piaci lehetőségeket is nyitnak. Ezek a piaci lehetőségek azonban korlátozottak:

A megoldásként felkínált kezdeményezések, mint például a komoly vállalatokat maga mögé állító European Chicken Commintment (ECC) úgy igyekeznek javítani a helyzeten, hogy jelentősen rontják a már elért hatékonyságot. Ez különösen annak fényében problematikus, hogy a globális kereslet zöme és a fejlődő országok, például Brazília jelentős mennyiségű csirketermelése jelenleg egyáltalán nem ezen az úton halad.

Ellenkezőleg: ezekben a térségekben a csirketartás további hatékonyságjavításán dolgoznak, miközben máris jelentős pozíciókat szereztek meg a világpiacon.

Címlapkép forrása: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?