2024. november 22. péntek Cecília

Szója fajtakísérletek 2013 a Magyar Szója Nonprofit Kft. szervezésében

Agro Napló
Az idei év májusában megalapított Magyar Szója Nonprofit Kft. legfontosabb célkitűzése a hazai GMO-mentes szójabab mennyiségének – a jelenlegit lényegesen meghaladó – növelése. Távlati szándékunk évi 300 000 tonna szójabab termelése, termeltetése.  

Tudatában vagyunk, hogy ez nem történhet és nem is történik egyik évről a másikra. Azzal is tisztában vagyunk, hogy a cél eléréséhez nem nélkülözhetők bizonyos feltételek, amelyek között kitüntetett helyet foglalnak el:

- a kormányzati (VM) szándék, akarat és elkötelezettség a hazai GMO-mentes szójatermesztés érdekeltségének megteremtése,

- a szakmai szervezetekkel történő együttműködés az érdekazonosság alapján,

- a nemzetközi együttműködések kialakítása és működtetése a „GMO-mentes piacok” kialakítására, és

- a korszerű ismeretek közvetítésével gazdaságos szójatermesztés megvalósítása.


A fentiek csupán a lehetőségét nyújtják a jelenlegi szintről történő elmozduláshoz. (Ma 60–80 000 tonna hazai szójabab terméssel számolhatunk.) Az esély akkor válhat kézzelfogható eredménnyé, ha a termelők (ahol a dolgok eldőlnek) szakmailag elfogadják, gazdaságilag tapasztalják a szójatermesztés hasznosságát. Az évtizedekkel ezelőtti fehérje-programok akkori résztvevői többé-kevésbé már nem aktívak. Az elmúlt egy-két évtizedben létrejött egy olyan gazdatársadalom, amelynek sok tagja nem találkozott a szójával, így érthetően ismereteik sem igen vannak a növény termesztéséről, hasznáról, előnyeiről.

Azt szoktuk mondani, hogy a szója gondos, jó gazdát kíván, aki birtokában van azon ismereteknek, amelyek sikeres termesztővé avatják.

A Magyar Szója Nonprofit Kft. vállalt „küldetésének” tartja, hogy tevékenyen kivegye részét a legkorszerűbb ismeretek közvetítéséből.

A megalakulás évében a legcélravezetőbbnek azt tartottuk, hogy bemutatókon és szakmai képzéseken szemléltessük a szójatermesztés bővítésének lehetőségeit.

Rövid idő alatt 10 félüzemi kísérletet állítottunk be az alábbi helyeken, közülük hét szántóföldi bemutatót, szakmai rendezvényt tartottunk:

- Prügy (BAZ megye Taktaköz-Hernád völgye

agroökológiai körzet)

- Szabadszentkirály (Baranya megye, Tolna-Baranyi dombság, Dráva menti síkság)

- Bóly ( Baranya megye, Tolna-Baranyai dobság, Dráva menti síkság)

- Újmohács – Margittasziget (Baranya megye, Duna menti síkság)

- Táplánszentkereszt (Vas megye, Sopron-Vasi síkság)

- Bak (Zala megye, Zalai dombság)

- Mosonudvar (Győr-Moson-Sopron megye, Győri medence)

- Gyomaendrőd (Békés megye, Kőrös-Maros köze)

- Gyula (Békés megye, Kőrös-Maros köze)

- Bátya (Bács-Kiskun megye, Duna menti síkság)

 (A tájegységi besorolást az MTA agroökológiai körzet osztályozása szerint végeztük.)


A kísérleti helyek közül Bátya, Bóly, Szabadszentkirály, Újmohács a legjobb, ill. kiemelkedően jónak besorolt termőhelyeket reprezentálják. Nyilván nem véletlen, hogy az elmúlt évtizedekben e területeken termett a hazai szójabab meghatározó mennyisége. Ennek megfelelően a termesztés színvonala, a terméseredmények e területeken kiemelkedőek.

Az elmúlt években – nem függetlenül az AKG követelményeitől – számottevően nőtt a vetésterület Vas, Békés, Borsod-Adaúj-Zemplén, valamint Zala megyékben. Táplánszentkereszt, Gyula, Gyomaendrőd, Prügy kísérleti helyek igazolják a szójatermesztés iránt megnövekedett érdeklődést. Mit várunk-e kísérletekről? Elsősorban azt, hogy a vizsgált fajták közül melyek azok, amelyek az adott kísérleti hely – tágabb értelemben az agroökológiai körzet – legjobb eredményeit produkálják, leginkább megfelelnek a termőhelyi adottságoknak.

E sorok írásakor az egyes kísérleti helyek eredményei nem állnak rendelkezésre, így csak a szántóföldi bemutatókon szerzett benyomásainkról számolhatok be.

Szeptember 3–18. között a Nonprofit Kft. hét rendezvény szervezője, ill. társszervezője volt. A szántóföldi fajtakísérletekkel egy időben bemutattuk a Magyar Szója Nonprofit Kft.-t, annak célkitűzéseit, szakmai-technológiai előadásokat tartottunk. Ezen előadások a szójatermesztés, -feldolgozás és -kereskedelem területeit érintették. Szakértő stábunk valamennyi rendezvényen az érdeklődés középpontjában állt.

Apropó, érdeklődés! A hagyományosan széles szakmai kört mozgósító újmohácsi, bólyi, szabadszentkirályi rendezvények mellett magas részvétel és szakmai érdeklődés jellemezte a prügyi, mosonudvari és baki bemutatókat is. A számszerű kísérleti eredmények nélkül haszontalan lenne jóslatokba bocsátkozni a rendezvények jövőbeli hasznát illetően. Azonban egy elvitathatatlan pozitívuma már ma is látszik. Hosszú évek óta 2013-ban sikerült egy szervezetnek saját kezébe fognia 10 szójakísérlet beállításának, menedzselésének ügyét. A számszerű kiértékelés újabb tanulságokkal szolgálhat majd.

Végül, nem elhanyagolható az a hozadéka sem, hogy képes volt mozgósítani a hazai szójatermesztők és leendő szójatermesztők fontos szereplőit.

Dr. Balikó Sándor

Magyar Szója Nonprofit Kft. 

A fajtabemutatókon készült fotók

A cikk szerzője: Dr. Balikó Sándor

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Ki van kövezve az út a szójának?

Ki van kövezve az út a szójának?

A szójatermesztés felfutását várják a következő időszaktól a hazai szójapiac meghatározó szereplői, körbejártuk jóvoltukból a témát, megvilágítva azok...

Szegeden „három a magyar igazság”

Szegeden „három a magyar igazság”

Három jelentős szakmai eseményt is rendezett a szegedi Gabonakutató Kft. az elmúlt rövid időszak alatt. Decemberben ünnepelték az intézmény fennállásá...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?