Egy adott növényállományon belül, mindig meghatározó az a célfelület, ahol a célzott károsítók elhelyezkednek, és ahová feltétlenül el kell juttatni a megfelelő mennyiségû növényvédő szert. A növényvédő szer mennyisége mellett annak optimális mértékû elosztását is biztosítani kell. A jó növényvédelmi gyakorlat koncepciója alapvető célként jelöli meg a hatékonyságot, gazdaságosságot és a környezetvédelmi biztonságot, vagyis a lehető legkevesebb növényvédő szer okszerû és célszerû felhasználásával kell biztosítani a védekezést. Az előbbi koncepció maradéktalan végrehajtását befolyásoló és korlátozó tényezők közül most csak a
· növényvédő szerek engedélyezett felhasználásának feltételeit
· és a permetlémennyiség kiválasztását emeljük ki.
A 2000. évi XXXV. sz. növényvédelemről szóló törvény végrehajtása tárgyában kiadott 5/2001. (I.16.) FVM rendelet szabályozza a növényvédelmi tevékenységet. A végrehajtási rendelet 5. §-a előírja, hogy „ Növényvédő szereket a növényvédő szer engedélyokiratának, illetve címkéjének ember és környezet veszélyeztetését megelőző előírásai, valamint a felhasználásra és a növényvédelmi technológiára vonatkozó utasításai betartásával lehet felhasználni.”
A 6/2001. (I.16.) FVM rendelet 14. és 20. §-a pedig előírja, hogy „Az engedélyokiratnak tartalmaznia kell a növényvédő szer kijuttatásához szükséges permetlé mennyiségét.” „A címkén a jóváhagyott címketervben szereplő adatokat, de legalább az engedélyokiratban szereplő előírásokat …kell feltüntetni.”
Az 1. és 2. sz. táblázatban az alkalmazható permetlémennyiségek növényállomány térszerkezetéhez ill. fenológiai fázisához igazítható intervallumait tartalmazzák.
Az engedélyokiratok egyértelmûen mutatják, hogy hazánkban a növényvédő szerek felhasználása elsősorban hektár területhez, azaz 10.000 m² vetületfelülethez kötött. A rendeletek az előbbiek alapján a permetezőgépek beállításának tényezőit is behatárolják.
1. táblázat
2. táblázat
Mit szükséges tudni a gépbeállítás megkezdéséhez? · Az engedélyezett permetlé felhasználás mennyiségét.
· Az üzemeltető erőgép haladási sebességét a különböző sebességfokozatokban. A javasolható optimális haladási sebesség:
. Szőlő és gyümölcs kultúrákban: 3-6 km/óra
. Szántóföldi kultúrákban: 6-8 km/óra
· A permetezőgép lehetséges beállítási értékeit a gép kezelési utasításainak alapján.
Milyen eszközök szükségesek a permetezőgépek beállításához? · Az üzemeltető erőgép kezelési utasítása.
· A permetezőgép kezelési utasítása.
· 1 db. 2 liter ûrtartalmú legalább 0,2 literes pontossággal kalibrált mérőedény.
· 10 db. 2,5-3,0 cm belső átmérőjû 50 cm hosszúságú gumicső (szőlő-gyümölcs védelmi permetezőgépekhez).
· 1 db. legalább 25 méter hosszú mérőszalag.
· 1 db. stopperóra.
A beállítás mûvelete:
· A haladási sebesség kiválasztása és ellenőrzése: A sebesség kiválasztása után kapcsoljuk be a kívánt sebességfokozatot, és méréssel ellenőrizzük a permetezésre kerülő tábla viszonyai között a tényleges haladási sebességet, amely a névleges értéktől több okból jelentősen eltérhet.
· A szórásteljesítmény beállítása:
A haladási sebesség a permetlémennyiség és a munkaszélesség ismeretében pontosan számítsuk ki a szükséges szórásteljesítményt a 3. és 4. számú táblázatban megadottak alapján. A permetezőgép kezelési utasításából állapítsuk meg a szórásteljesítmény beszabályozásának módját. A szórásteljesítmény beszabályozása a nyomásszabályzó szelep fokozatos vagy fokozat nélküli beállításával és a géphez tartozó porlasztólapka sorozatok cseréjével történik..
A lap következő számaiban –növénykultúránként- a gyakorlatban alkalmazásra javasolható permetezéstechnikai változatokat ismertetjük,
· a hazánkban engedélyezett permetszerek,
· a megvásárolható permetezőgépek,
· és a forgalmazott porlasztólapka típusok függvényében.
3. táblázat
4. táblázat
Petró Ede és Vasziné Kovács Cecília
Növény- és Talajvédelmi Központi Szolgálat