A tehénállományunk tulajdonosi szerkezete és mérete komoly komparatív előnyt jelenthetne az ágazatnak. Legnagyobb telepméretekkel a részvénytársaságok rendelkeznek, átlagosan 550 állat farmonként (1. ábra).
Második helyen a Kft-k és a szövetkezetek (a volt termelő szövetkezetek utódai), mintegy 300–350 tehénnel telepenként. Az átlagos telepméret Magyarországon 340 tehén.
Ilyen ország a világon alig van, ahol az összes tejelő tehénállomány háromnegyedét olyan farmokon tenyésztik, ahol az átlagméret meghaladja a 300-at. Létszámát tekintve az 50 és kevesebb tehenes telepen – az összes farm 11%-a – a tehenek 1%-át tartják és az 1000-nél több tehenet tartó gazdaságokban – a telepek 3%-ában – van a tehenek 11%-a (2. ábra).
A tejet termelő farmok 88%-a fejőházban fej és kötetlen tartásban tartja állatait, ez az összes létszámnak a 96%-át adja (3. ábra). A teheneknek csak 4%-át tartják kötött istállókban.
Két különböző technológia, más kihívás, egészen más előny! Gondoljunk bele, Nyugat-Európában a telepenkénti átlag tehén létszám 40–60 állat. Magyarország tejtermelés-ellenőrzött tehénállománya naponta mintegy 4 millió kilogramm tejet termel, kevesebb, mint 600 telepen.
A komparatív előny kapcsán fölvetődhet a kérdés: hol egyszerûbb a tej begyûjtésének szervezése és olcsóbb a szállítás?! A legtöbb országban fél magyarországi megyényi területet kell a tejtanknak bejárnia, hogy megteljen, nálunk vannak olyan telepek, ahonnan naponta egynél többször fordulhat a tejszállító jármûve. Egy szerződés, kiszámítható mennyiség és minőségi kategória, egy partner!
Összefoglalva
Magyarországon, a nagy létszámú telepeken jó genetikai képességekkel rendelkező állományokat tenyésztünk, kötetlen tartású istállókban és fejőházban fejjük a havonként tejtermelés-ellenőrzött teheneinket.
dr. Mészáros Gyula, ÁT Kft. szakmai anyagát lejegyezte: Keresztes Júlia
A cikk szerzője: dr. Mészáros Gyula