Gabonafutrinka (Zabrus tenebrioides)

Agro Napló
A gabonafutrinka az õszi kalászosok közismert károsítója, de tavaszi kalászosokban és kukoricavetésekben is okozhat kárt. Azokon a táblákon gyakori, ahol monokultúrában zajlik az õszi kalászosok termesztése. Az imágó és a lárva is kártékony. A lárva (a csócsároló), õszi búzán, õszi árpán, õszi takarmánykeverékeken, rozsvetésekben, fûmagtermõ gyeptelepítésekben egyaránt elõfordulhat.

A lárva szeptember - április hónapokban, enyhe télen megszakítás nélkül károsít. A vetés a károsítás hatására foltokban kipusztul. A csócsároló már a fiatal leveleket az aknáiba húzza és csócsárolja, csak a rostos szövetrészek maradnak meg. Ezek eleinte még zöldek, majd megbarnulnak. A rágás, hámozás az alsó levelek fonákán, a levéltőben és a hajtás szárán indul. A vetések, már ősszel kipusztulnak, vagy a csócsárlás következtében legyengült növények nem tudnak áttelelni. A kártétel különösen tavasszal látható jól. A bogarak kártétele a tejes és viaszérésben lévő gabonaszemeken jelentkezik, ahol a szemek csúcsi részén gödrösen rágnak.



A gabona futrinkának évente egy nemzedéke van. A lárvája telel a talajban, de a tél folyamán és tavasszal is károsít. Májusban bábozódnak a talajban 10 - 20 cm mélyen. A bogarak június elején jelennek meg. Nap közben főként résekben, repedésekben húzódik meg, majd alkonyatkor repül és mászik a kalászokra. Augusztusban történik a párosodás. A tojásrakáshoz nyirkos talajokat keres és 10 - 30 - as csoportokba rakja tojásait. Egy nőstény 80 - 100 tojást rak élete során. A csócsároló lárva szeptemberben kel ki. A kelés után aknát készít magának a növény töve mellé, mert a fényt kerüli és nappal ebben húzódik meg. Vedlése időszakában nem táplálkozik.



A gabonafutrinka lárvája a kötött talajokat kedveli, laza homokos területeken nem él meg. A hótakaró nélküli tél kedvez számára. +4 Cº alatt a kártételük megszûnik. Sok természetes ellensége van, mint például a fürkészlegyek, ragadozó bogarak, vetési varjú, vakondok…



Előrejelzésére, az imágó népesség felmérésére, a pohárcsapdázás használható. Ennek a lényege, hogy a táblán átlósan a talajba poharakat süllyesztünk, úgy hogy a pohár pereme a talajszint alatt 0,5 cm - rel legyen, majd a pohárba ölő anyagot teszünk. A talajszinten mozgó imágók ebbe a poharakba hullanak és ha egy pohárban, egy hónap alatt 5 - 6 bogár gyûlik össze, veszélyes mértékû lárva megjelenésre számíthatunk. Ha az augusztus - szeptember csapadékosabb, számíthatunk a lárvák nagy számára, mert ekkor a tojások pusztulása kisebb mértékû. A búzacsomós csalogató módszer a lárvák egyedszám felmérésére alkalmas. A búzacsomókat háromszög alakban 60 cm távolságban vetjük el, és a kizöldellő búza gyökérzetét kell megvizsgálni. Ha a három búzacsomó alatt 3 - nál több fiatal lárva van, javasolt a preventív védekezés. Kelő vetésekben ha egy - egy véletlenszerûen kiválasztott m2 - en 2 db lárvát észlelünk, azonnali védekezésre van szükség.



A gabona betakarítása utáni talajelmunkálás és vetés előtt végzett talajmûvelés - szántás jelentősen csökkenheti a kártevő létszámát. A vetésváltással, vagy őszi kalászos utáni tavaszi kalászos vetésével is megakadályozhatjuk a kártevő fellépését. A kémiai védekezés talajfertőtelenítéssel, a vetés előtt 8 - 10 nappal, vagy a vetéssel egy menetben végezhető el, megelőző jelleggel. Ha a megelőző védekezés elmaradt, a fiatal lárvák ellen a felületi kezeléssel védekezhetünk, ősszel. Ekkor a fagyok beállta előtt kell a fiatal lárvák elleni permetezést időzíteni.



Nagy Krisztina - előrejelző, Veszprém Megyei Növény-és Talajvédelmi Szolgálat, Csopak

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Védelemre a virágzás időszakában is szükség van (x)

Védelemre a virágzás időszakában is szükség van (x)

A repce fejlődésével a tavaszi védekezés újabb szakaszába lép – a szárat, a virágzatot és a becőket károsító, jelentős terméskiesést előidézni képes kórokozók és kártevők elleni védelem lesz a fő feladat.

Ősszel az ősziek ellen

Ősszel az ősziek ellen

Az elmúlt években jómagam is számtalan szakcikket olvastam különböző elektronikus és nyomtatott sajtóban, ami az őszi kalászosok őszi gyomirtásával vo...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?