2024. november 2. szombat Achilles

Mezőgépészeti kutatás-fejlesztés, Az Év Magyar Mezőgépe

Agro Napló
Az évente megrendezendő AGROmashEXPO és AgrárgépShow, valamint társrendezvényei egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek a mezőgazdasági szakemberek, a mezőgép-forgalmazók, -gyártók és kutató-fejlesztő szakemberek körében. A nagyszámú mezőgépet és gépújdonságot felvonultató kiállítás mellett számos színvonalas szakmai program lebonyolítására is sor került.

Ezek közé sorolható a 2016. január 29-én a Gépipari Tudományos Egyesület Mezőgépipari Szakosztálya és a NAIK Mezőgazdasági Gépesítési Intézet, valamint az MTA Agrár- és Bioműszaki Tudományos Bizottsága által szervezett „A mezőgazdasági járószerkezetek fejlesztési irányai” c. konferencia.

A konferencia megnyitó momentumát dr. Kerényi György megnyitója (1. kép) után a Gépipari Tudományos Egyesület Mezőgépipari Szakosztálya és a Magyar Mezőgazdaság Kft. által alapított „Az év magyar mezőgépe innovációs díj” – melyet a hazai mezőgépipar fejlesztésének elismerésére hoztak létre – átadása képezte.


1. kép: a konferencia megnyitása (Fotó: Forgács T.)

Az innovációs díj évente egyszer a legrangosabb hazai mezőgazdasági gépkiállításon kerül odaítélésre és átadásra. Az ünnepélyes díjátadás is fontos része a hazai mezőgépészeti kutatás-fejlesztési tevékenységnek, és jól szemlélteti annak a gyakorlatban megvalósított eredményeit.

A 33. kiállításon részt vevő közel 21 hazai gépgyártó újdonságaiból került kiválasztásra az elismerésben részesülő díjazott termék. A kiválasztást meghatározott kritériumok alapján a mezőgépgyártó szakmában a kutatásfejlesztés, és a gyakorlatban elismert szakemberekből álló héttagú Bíráló Bizottság végezte. A Bíráló Bizottság munkáját dr. Jóri J. István egyetemi tanár ismertette.

A Bíráló Bizottság a kiállított gépek sorában számos, a mezőgazdasági, technológiai munkaműveletek kiváló munkaminőségben történő elvégzésére alkalmas, magas műszaki színvonalú, jól megtervezett és fejlett gyártástechnológiával legyártott konstrukciót szemrevételezett, látott. Ezek közül is kiemelkedett:

  • a LINAMAR Zrt. Oros Divíziója által kifejlesztett SUN rezgőtálcás, szárzúzós napraforgó adaptercsalád. A 70-75-76,2 cm-es sortávolságú adapterek különleges kialakítású tálcasorok, és a behúzó lánckerékre ékelt sántakerék által keltett tálcarezgetés következtében minimális tányér- és pergési veszteséggel dolgoznak. A szedőegységtől független talajkövetéssel működő mechanikus szárzúzó alkalmazásával pedig az üzemeltető munkaműveletet takaríthat meg;
  • az OMIKRON Kft. folyékony műtrágya kijuttatására alkalmas tápkultivátora is nagyszerű innovációs megoldásokat tartalmazott. A 600 l tartálytérfogatú tápkultivátoron, azontúl, hogy a kiadagolás szinkronizálva van, a haladási sebességgel a kiadagolt mennyiség a traktorfülkéből a kiállított gép termináljával manuálisan szabályozható. Amennyiben ISOBUS adatátviteli lehetőség van a kiépített terminál nitrogénérzékelő szenzorokkal elkészített táblatérkép alapján, precíziós kijuttatást is lehetővé tesz.

A Bíráló Bizottság végül is komoly szakmai mérlegelés után „Az év magyar mezőgazdasági gépe 2016. innovációs díj” elismerésben a FRAMEST Kft., illetve az általa gyártott „Kreator” fantázianevű síkvázas magágykészítő gépcsaládot részesítette.

Az új 7 és 8 méteres síkvázas kombinátor mellső és hátsó simítói között helyezkednek el 5 sorban a rugós kombinátorkapák.

Elöl opcióban szerelhető a merevszárú mellső lúdtalpkapa, hátul pedig vagy a rugós pálcás borona, vagy a lezáró henger. Ezen kiegészítő modulokkal a talajok széles skáláját tudja jó minőségben megművelni.

Dr. Jóri J. István szakmai bemutatóját követően a díjat, az elismerő oklevelet és a serleget dr. Kerényi György, a GTE Mezőgépipari Szakosztályának elnöke és Horváth Roland, a Magyar Mezőgazdaság Kft. marketingigazgatója és a Bíráló Bizottság elnöke adta át Nyárádi Attilának, a FRAMEST Kft. ügyvezető igazgatójának (2. kép).


2. kép: a díjazott képviselője a serleggel és oklevéllel (Fotó: Forgács T.)

Az innovációs díj ünnepélyes átadása után Antos Gábor vezette le a hazai mezőgépészeti kutatás-fejlesztések legújabb eredményeivel foglalkozó szakmai konferenciát.

A konferencia előadásai a mezőgazdasági járószerkezetek fejlesztési irányaival foglalkozott, a szakma e terület meghatározó szakemberei tartottak elméleti és gyakorlati kérdésekkel foglalkozó előadásokat az alábbiak szerint:

  • Talajkímélő járószerkezetek fejlesztési irányai és gyakorlati megoldásai

    Jóri J. István, BME – Antos Gábor
  • Traktor gumiabroncsok energetikai vizsgálatának tapasztalatai

    Szente Márk – Kovács László, NAIK MGI
  • A Zuidberg High Speed gumihevederes járószerkezet koncepciója

    Dér Attila, Deraland Kft. – Gerben Klungel, Zuidberg B.V.
  • Gumiabroncsos és gumihevederes járószerkezetek összehasonlító értékelése

    Hudoba Zoltán, NAIK MGI – Kocsis László, NAIK MGI

Az előadások összefoglaló ismereteket, tájékoztatást adtak a mezőgazdasági járószerkezetek és a talaj kölcsönhatásain – talajszerkezet, talajtömörödés, kifejthető vonóerő vonatkozásában – végzett kutatás-fejlesztés legújabb eredményeiről.

Dr. Kelemen Zsolt

A cikk szerzője: Dr. Kelemen Zsolt

Címlapkép: Getty Images
NEKED AJÁNLJUK
Ismét támad a bogáncslepke szójában

Ismét támad a bogáncslepke szójában

Jóllehet a hazai szántóföldi növénytermesztés vetésszerkezetében a magas fehérjetartalmú növények részaránya csupán a töredékét képezi annak, ami a ha...

A Yara továbbra is Magyarországon marad

A Yara továbbra is Magyarországon marad

A Yara International ASA norvég tulajdonú világcég, amely magyar érdekeltsége, a Yara Hungária Kft. révén 2008 óta van jelen hazánkban, és magas színv...

CÍMLAPRÓL AJÁNLJUK
KONFERENCIA
Agrárszektor Konferencia 2024
Decemberben ismét jön az egyik legnagyobb és legmeghatározóbb agrárszakmai esemény!
EZT OLVASTAD MÁR?