A szélsőséges időjárásra, esős és aszályos időszakok váltakozására kell felkészülniük a mezőgazdasági termelőknek - hangzott el a Syngenta dalmandi, hódmezővásárhelyi és hajdúböszörményi Szer-show-ján. Ezért a kalászos és olajos növényekre nagyobb veszélyt jelenthetnek a kórokozók és kártevők, amelyek okszerű megelőzés és védekezés nélkül hatalmas veszteséget okozhatnak a gazdálkodóknak.
Tavaly a búza termésátlaga 4710 kilogramm volt hektáronként, de nem voltak ritkák a 8-9 tonna feletti termésátlagok, a betegségek és kárvetők sújtotta táblákon viszont alig 2-3 tonnát arattak a gazdák - jegyezte meg Harmat Ákos, a Syngenta kampánymenedzsere. Az idén viszont annak ellenére is jobbak lehetnek az őszi búza termésátlagok, hogy a vetést sok helyen akadályozta az átlagosnál több őszi csapadék, belvíz. Az enyhébb telet száraz tavasz követte, de az őszi kultúráknak szerencsére - a talajok vízzel való telítettsége miatt - ez nem okozott komoly gondot, ráadásul a virágzás idején már megfelelő volt a csapadékellátottság.
MTI Fotó: Varga György
A kampánymenedzser szerint a száraz tavasz további előnnyel is járt: nem tudtak felszaporodni a telet túlélő fertőzési gócok, mint például a lisztharmat és a sárgarozsda. A mezei pockok inváziója is mérséklődik, így e rágcsálók lényegesen kevesebb problémát okoznak, mint az elmúlt évben. Az utóbbi hetekben viszont kiadós mennyiségű csapadék hullott, ezért különös figyelmet kell fordítani a fuzárium elleni védekezésre. A kalászvédelemre ugyanakkor érdemes olyan készítményeket választani, amely nemcsak a fuzárium, hanem a levélszárító betegségek ellen is védelmet nyújtanak.
Napraforgót 630 ezer, repcét pedig 200 ezer hektáron vetettek a gazdálkodók - jelentette ki Veres Gabriella, a Syngenta olajos növényekért felelős szakembere. Szerinte az eddig kikelt állományokban egészségkárosodás nem észlelhető, viszont - a tavalyi év tanulságai alapján- a korai, illetve időben elvégzett védekezések idén is fontos szerepet játszanak majd a növényvédelemben.
Bár a tavalyi őszi csapadék hátráltatta a betakarítást, mégis az elmúlt tíz év legjobb eredményét, kilenc millió tonnát meghaladó termésmennyiséget értek el a kukoricatermesztők. A 7,74 tonna hektáronkénti termésátlag 42 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest - emelte ki Schipp Márton, a Syngenta kukorica termékfelelőse.