Ahhoz, hogy egy gazdálkodó megtermeljen egy kilogramm búzát, körülbelül 1800 liter vízre van szükség. Brit tudósok azonban kifejlesztettek egy olyan fajtát, amelynek ennél jóval kevesebb vízre van szüksége ahhoz, hogy ugyanezt a mennyiséget produkálja. Ahogy az időjárás a klímaváltozás miatt egyre kiszámíthatatlanabb, és egyre szélsőségesebb, a növényeknek is egyre nagyobb szüksége van védelemre. A Sheffieldi Egyetem kutatói arra is felhívták a figyelmet, hogy nem csak az éghajlat válik kiszámíthatatlanabbá, de egyre többen is élünk a bolygón: a legújabb tudósítások szerint a föld népessége 2050-ben tetőzik majd, amikor eléri a 11 milliárdot. Ez azt jelenti, hogy egyre szűkülő vetési területen, egyre rosszabb körülmények között kell majd egyre többet termelni, hogy el tudjuk tartani a Föld lakosságát - írta az Agriland portál.
A most létrehozott búza a levelein lévő légréseken keresztül szabályozza, hogy mennyi szén-dioxidot használ fel a fotoszintézishez, valamint a vízgőz kiengedéséhez. Amikor sok víz áll a rendelkezésére, az izzadáshoz hasonlóan a növény a légréseket megnyitva hűti magát azzal, hogy több nedvességet enged ki magából. Száraz időszakban a búza is lezárja légréseket, hogy minimalizálja a nedvesség kibocsátását; ám, ha kevesebb légréssel rendelkezik, jobban tud vizet raktározni és ezt fel tudja használni arra, hogy hűtse magát. A szakemberek szerint a kevesebb légréssel rendelkező búza ellenállóbb a betegségekkel szemben is.
Egy tanulmány szerint a tudósok így olyan búzát fejlesztettek ki, amely a klímakatasztrófa esetén is képes túlélni és termést hozni, magasabb szén-dioxid-tartalmú levegő és kevesebb víz esetén is. A hasonló klimatikus viszonyoknak ellenálló rizst is kifejlesztették már egyébként , amelynek a búzához hasonlóan szintén kevesebb légrése van, és emiatt 40 százalékkal kevesebb vízre van szüksége, de képes túlélni a szárazságokat és akár a 40 fokos forróságot is.