A fórum fő témája a szőlő- és borágazat helyzetének és kilátásainak, valamint az aktuális EU-s szabályozás áttekintése volt. A rendezvényen a házigazdák mellett részt vett Görögország, Franciaország, Portugália, Szlovénia, Magyarország és Spanyolország delegációja, valamint az Európai Parlament két képviselője. A magyar delegációt Gál Péter, a Földművelésügyi Minisztérium eredetvédelemért felelős helyettes államtitkára vezette.
Gál Péter pozitívan értékelte az ágazat közös piacszervezés keretében elért eredményeit, és kiemelte a támogatási program folytatásának jelentőségét. Elmondta, hogy a termelők számára egyszerűbbé kell tenni az EU-s szabályozást. Emellett hangsúlyozta a versenyképesség és hatékonyság növelésének fontosságát, amelyben az eredetvédelemnek kiemelt szerepe van. Az oltalom alatt álló eredetmegjelölések és földrajzi jelzések, valamint a hagyományos kifejezések az európai kulturális örökség részei, ezek védelme elengedhetetlen a harmadik országokkal folytatott tárgyalások során is.
Maurizio Martina olasz agrárminiszter zárszavában pozitívan értékelte, hogy számos kérdésben hasonló a résztvevők álláspontja. Megítélése szerint ez lehetőséget biztosít arra is, hogy az érintett tagországok közös javaslatokat fogalmazzanak meg az EU intézményekben és testületekben a témáról folyó viták során.
A delegációk áttekintették a zöldség-gyümölcs ágazat néhány aktuális kérdését is. Megállapították, hogy az európai zöldség-gyümölcs termékek megfelelnek a minőségi és a szigorú élelmiszer-biztonsági követelményeknek. A termelők számára ezért is elengedhetetlen a megfelelő támogatások biztosítása.
Egyetértettek többek között abban is, hogy a harmadik országokkal folyó tárgyalások során ne legyen cél a teljes körű liberalizáció, valamint érvényesüljön a kölcsönösség, különösen a növényegészségügyi követelmények tekintetében.
Forrás: FM Sajtóiroda